06.2
11:11

«Nτόρτια» μέσα στην Τούμπα (vid)

Σαν σήμερα 6/2/2002 η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας για τη ρεβανς του Κυπέλλου Ελλάδος, ενώ ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 2-1 στην έδρα της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μέσα στην «φλεγόμενη» Τούμπα είχε ένα δύσκολο έργο καθώς το 1 γκολ που είχε πετύχει ο ΠΑΟΚ στην έδρα της Ένωσης έδινε ελπίδες πρόκρισης και παράλληλα συνέτιζε την προσοχή στους παίκτες της ΑΕΚ.

Μέσα σε ένα γήπεδο με κάτι παραπάνω από 15.000 κόσμο (15.109) η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την αναμέτρηση, κάτι που φαινόταν από την πίεση και τις φάσεις που έχανε η ομάδα του ΠΑΟΚ. Ωστόσο ένα πέναλτι (28’) που κέρδισε ο Ίβιτς (πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ) και εκτελέστηκε από τον Βασίλη Τσιάρτα, έβαλε την Ένωση σε θέση οδηγού, «βγάζοντας» το βάρος από τους ώμους των παικτών.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους σκοράροντας και δεύτερο γκολ (39’) μετά από υπέροχη ασίστ του Ντέμη Νικολαΐδη και σκόρερ τον Βασίλη Λάκη. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Στο 48ο λεπτό ο Λάκης έδωσε την ασιστ στον Ντέμη και αυτός σημείωσε το 3-0 για την ΑΕΚ.

Το…κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 89’. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, σκόραρε με ένα ωραίο σούτ γράφοντας το τελικό 4-0 και έκανε την χαρακτηριστική κίνηση στους οπαδούς των γηπεδούχων για να ησυχάσουν. Η αλήθεια είναι ότι είχε ακούσει πολλά σε εκείνο το ματς (και όχι μόνο) και φάνηκε να «ξεσπά» με ένα γκολ και έναν πανηγυρισμό.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Χιώτης, Φερούζεμ, Γκαμμαρά, Ζαγοράκης (Καψής 83’), Τσιάρτας, Νικολαΐδης (Φόλχα 73’), Ζήκος (Πέτκοφ 58’), Γεωργέας, Κασάπης, Λάκης, Ίβιτς

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Κατσαμπής, Κουλακιώτης, Οκκάς (Ζαβαντίας 53’), Γεωργιάδης, Κούτσης, Γιασεμάκης (Φρούσσος 75’), Σπάχιτς (Ζέμαν 62’), Νάστος , Χασιώτης, Κωνσταντινίδης