03.2
18:59

Όταν είναι σοβαρή δεν αστειεύεται και τιμωρεί!

Η Βασίλισσα επικράτησε με 73-64 του Άρη στο Κλειστό του ΟΑΚΑ, παρότι θα μπορούσε να του είχε επιβληθεί και με μεγαλύτερη διαφορά, αν δεν χαλάρωνε στην τρίτη περίοδο που έδωσε πάτημα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώσει την διαφορά. Κορυφαίοι για την Ένωση οι Καββαδάς, Βασιλόπουλος και Ξανθόπουλος, ενώ ανεβασμένος ήταν ο Μπάρλοου.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα ο Άρης να το εκμεταλλευτεί και να πάρει γρήγορα προβάδισμα έξι γκολ με σκορ 6-9. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και να κόψει την διαφορά αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, βρισκόταν συνεχώς στο -5, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου που βρέθηκε να χάνει με σκορ 13-18.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα μπήκε και απόκτησε απ’ την αρχή τον έλεγχο του ματς, χωρίς να δώσει δικαιώματα στον Άρη να αποκτήσει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εκμεταλλευτεί και την τεχνική ποινή που επιβλήθηκε στον Παναγιώτη Γιαννάκη, διαμαρτυρόμενος για κάποια βήματα καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 22-22. Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο ρυθμό όλη την δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δέκα πόντων, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 39-29, δείχνοντας τις διαθέσεις της μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά όπως τελείωσε το πρώτο, αλλά στη πορεία και όσο κρατούσε την διαφορά δέκα πόντων χαλάρωσε, με αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάει την διαφορά στο -1 με σκορ 48-47. Προς το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά από τάιμ αουτ του Σάκοτα, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάνε την διαφορά πάλι στο +4 με σκορ 53-49 το οποίο ήταν και το σκορ για την τρίτη περίοδο.

Στη τέταρτη περίοδο, η Ένωση συνέχισε να κρατάει το σκορ υπέρ της, αλλά η εμφάνιση της ήταν κακή μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά, έπειτα ανέλαβε δράση ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος και ο Βασίλης Καββαδάς και κατάφεραν εκεί που χρειάστηκε να πάρουν φόρα και να κάνουν το 67-61 τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 73-64 στο σκορ, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, με κορυφαίους τους Βασίλη Καββαδά και Παναγιώτη Βασιλόπουλο, σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε ο Βασίλης Ξανθόπουλος, ενώ ανεβασμένος και ορεξάτος ήταν ο Κέϊσι Μπάρλοου.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64
ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 8, Χάρις, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 7 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 11 (2), Μπάρλοου 11, Μωραϊτης, Μαυροειδής 10, Καββαδάς 12, Χάντερ 7
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 11, Μποχωρίδης 7 (1), Φλιώνης 7, Τσαϊρέλης 18, Πουλιανίτης 5 (1), Μούρτος 6, Αθηναίου 7, Ντουβιέ 2, Μπελ 2