30.1
23:03

«Ζωντανή» με Χάντερ για την πρόκριση!

Η Βασίλισσα σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνα, μείωσε τα πολλά λάθη του πρώτου 20λέπτου, βελτίωσε την άμυνα της και με έναν εξαιρετικό Βινς Χάντερ, πήρε τη νίκη με 80-71, μένοντας ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση, στους «16» του Basketball ChampionsLeague. Καλή εμφάνιση του Γκριν, καλό πρώτο δεκάλεπτο για τον Λαρεντζάκη.

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία με τα 14 λάθη που υπέπεσε κατέληξε να κυνηγάει την Ολίμπια Λιουμπλιάνας στο σκορ, χωρίς ωστόσο να την αφήσει να ξεφύγει. Η Βασίλισσα πήρε σημαντικές βοήθειες από τους Λαρεντζάκης στο πρώτο δεκάλεπτο και Χάντερ στο δεύτερο και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 36-33.

Η ΑΕΚ βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε τα λάθη της και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τη βοήθεια του Χάντερ κάτω από τα καλάθια. Ο Αμερικανός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ήταν καθοριστικός στην 4η περίοδο και με βοήθειες σε άμυνα και επίθεση, οδήγησε τη Βασίλισσα στη νίκη.

14 Λάθη σε 20 μπασκετικά λεπτά

Με δύο λάθη ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ, με τον Ολιβέρ να κάνει το 2-0 και τον Μαυροειδή με ένα 3-0 σερί, να βάζει μπροστά την ομάδα με 3-2.  Στο 2’ ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το 6-5 και στη συνέχεια στην αντεπίθεση το 8-5. Ο Μαυροειδής με λέι απ έκανε το 10-5, ο Ολιβέρ το 5-10 και ο Λάρυ το 12-7, στο 4’. Ο Ολίμπια έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 11-12 στο 5’ και ο Ολιβέρ την έβαλε μπροστά για το 13-12. Η Ένωση έμεινε κοντά σκορ, ωστόσο τα λάθη την εμπόδιζαν να πλησιάσει. Στο 8΄ο Χάντερ κάρφωσε για το 16-15 και ο Γκριν με ½ το 16-16 για την ισοφάριση.  Ο Χάντερ πέτυχε το 20-18 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ τη 2η περίοδο, με τον Χάντερ να πετυχαίνει το 22-19. Καστράτι και Τράτνικ περασαν μπροστά τους γηπεδούχους για το 23-22 και στο 5’ ο Σάνον το 25-24. Ο Άτιτς μετά από ώρα σημείωσε το 25-24, όμως ο Όλιβερ απάντησε για το 27-24. Η Ένωση συνέχισε να κάνει λάθη, φτάνοντας το 12ο στο 16’, με τον Όλιβερ να καρφώνει για το 29-24. Ο Μπαντζίμ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για το 32-24 και ο Ξανθόπουλος μείωσε σε 32-26. Ο Χάρις πέτυχε το 32-28 και ο Σπαμ στο 18’ το 34-28. Ο Χάντερ με κερδισμένο καλάθι και φάουλ σημείωσε το 34-21 και ο Χρόβατ με 2/2 το 36-31. Ο Γκριν με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 36-33, σκορ ημιχρόνου.

Βελτιωμένη στην άμυνα, λύσεις από τον Χάντερ

Ο Χάρις άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο για το 36-35, ο Μόργκαν πέτυχε το 38-35 και ο Τζέιμς μείωσε σε 38-37. Στο 22’ ο Γκριν με κερδισμένο καλάθι και φάουλ ισοφάρισε για το 40-40, όμως ο Χρόβατ με τρίποντο πέτυχε το 43-40. Στο 24’ ο Μόργκαν πέρασε ασταμάτητος την άμυνα της ΑΕΚ για το 45-41 και ο Χάρις με 2/2 το 45-43. Ο Μαυροειδής με 2/2 μείωσε σε 47-45 και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 48-47. Ο Μπαντζίμ στο 27’ ισοφάρισε για το 49-49 και ο Γκριν με 2/2 βολές το 51-49. Ο Μπαντζιμ ισοφάρισε ξανά για το 51-51 και ο Τζέιμς με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 54-51. Ο Καββαδάς στο 29’ με εύστοχες βολές σημείωσε το 57-51 και ο Όλιβερ βρέθηκε μόνος του κάτω από το καλάθι για το 54-57 της 3ης περιόδου.

Με ένα απίθανο τρίποντο ο Βασιλόπουλος έκανε το 60-54 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και ο Χάντερ με εξαιρετική κίνηση κάτω από το καλάθι, το 62-54. Η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, με τον Γκριν να πετυχαίνει το 64-55 με 2/2 βολές. Στο 34’ ο Γκριν με τρίποντο ανέβασε σε διψήφιο τη διαφορά για το 67-56 και ο Τζέιμς μοίρασε εξαιρετική ασίστ στον Βασιλόπουλο για το 69-56. Ο Σπαμ μείωσε στο 36’ για το 59-69 και ο Χάντερ με 2/2 το 71-59. Ο Τράτνικ στο 37’ μείωσε σε 63-57 και ο Σπαμ με τρίποντο μείωσε σε 66-76. Ο Χάντερ ξανά κάτω από το καλάθι ανέβασε τη διαφορά σε 78-66 και στη συνέχεια με κλέψιμο κάρφωσε για το 80-66. Ο Ραντούλοβιτς πέτυχε το 68-80, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη στη Σλοβενία, μένοντας ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στους «16» του BCL.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 36-33, 56-57, 71-80

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Καστράτι 7, Ραντούλοβιτς 2, Τράτνικ 4, Όλιβερ 13 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα), Σπαν 14 (2), Μπάτζιμ 7 (1), Μόργκαν 5, Μπατλ 2, Χρόβατ 15 (1), Μπέγκιτς, Σάνον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 16 (1), Χάρις 8, Ξανθόπουλος 2, Βασιλόπουλος 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άτιτς 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 2, Χάντερ 20 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ολίμπια: 22/48 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 15/23 βολές, 25 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/33 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 26/36 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 22 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την επόμενη Τρίτη την γερμανική Μπάιρόιτ, ενώ την ίδια μέρα η Ολίμπια θα παίξει εκτός έδρας με την πολωνική Ρόζα Ράντομ.