27.1
17:42

Σβηστά και ξεκούραστα νίκησε την Δράμα

Οι μάγκες νίκησαν με 26-37 την Δράμα εκτός έδρας, παίρνοντας το διπλό σε ένα ξεκούραστο απόγευμα για τους ίδιους, καθώς δεν ζορίστηκαν σχεδόν καθόλου να επικρατήσουν επί του αντιπάλου τους.

Η ΑΕΚ μπήκε απ’ την πρώτη στιγμή πολύ δυνατά στο ματς, για να το τελειώσει και αυτό το έδειχνε με τον τρόπο που παρουσιάστηκε στην Δράμα. Από τα πρώτα πέντε λεπτά πήραν μια διαφορά τριών γκολ με το σκορ στο 4-1 υπέρ της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά ακόμα και στα εφτά γκολ με το σκορ στο 3-10. Κάπου εκεί η ομάδα της Δράμας, προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο -4 με το σκορ στο 6-10. Εκεί όμως η Ένωση ανέλαβε δράση και πάλι και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφτασε να προηγείται με 8 γκολ διαφορά και να κάνει το σκορ 10-18. Το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυναμικά αλλά και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και κατάφερε να κρατήσει την διαφορά αλλά και να την μεγαλώσει. Συγκεκριμένα, η Ένωση στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο -11 απ’ την Δράμα 1986 και το σκορ στο 14-25.

Οι μάγκες κάποια στιγμή έσβησαν τελείως τις μηχανές τους, πηγαίνοντας με αυτόματο πιλότο, έχοντας ως αποτέλεσμα να ρίξει η ομάδα της Δράμας την διαφορά στα 8 γκολ και σκορ 20-28. Στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, ανέβασε όσο έπρεπε την ταχύτητα και ξαναπήγε την διαφορά στα 10 γκολ, με 22-32 σκορ.

Το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε, παρότι η Ένωση είχε τον έλεγχο του ματς και έσβησε τις μηχανές της, έχοντας ως αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 26-37 και το διπλό ταυτόχρονα, έπειτα από ένα ξεκούραστο απόγευμα στη Δράμα.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμότσος, Κοτσαμαρίκολγλου, Τουνγκελίδης, Θωμίδης, Αντάμοβιτς, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσαύλος, Βουλγαράκης, Στρατηγέλης, Παγωνίδης, Κρανιώτης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Χόγκας, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς, Αλικάκος