27.1
21:25

Ερχόμαστε Καραϊσκάκη…

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα καθώς επιβλήθηκε της Λαμίας εύκολα κερδίζοντας την με 2-0 (Λάζαρος, Λιβάγια). Πολύ καλή η Ένωση, με σοβαρότητα στο παιχνίδι της, ενώ από τώρα το μυαλό όλων πάει στον «τελικό» της Κυριακής με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη

Φουριόζα μπήκε η Ένωση στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά τη διάθεση της για να καθαρίσει από τα πρώτα λεπτά την αναμέτρηση. Στο 4ο λεπτό μάλιστα ο Μπακασέτας εκτός περιοχής και από δύσκολη γωνία έπιασε φοβερό πλασαριστό σουτ με το αριστερό και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πίτκα. Αμέσως μετά η ΑΕΚ χάνει μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ μετά από σέντρα του Γκάλο και κεφαλιά του Μασούντ την οποία εξουδετέρωσε δύσκολα ο γκολκίπερ της Λαμίας.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Λιβάγια μπήκε στην περιοχή της Λαμίας έκανε το σουτ ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχος αλλά είχε και δύσκολο έργο καθώς βρισκόταν σε πλάγια θέση. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε στο ίδιο επίπεδο με την ΑΕΚ να κερδίζει πολλά κόρνερ ωστόσο να μην μπορεί να τα εκμεταλλευτεί. Στο 24’ ο Λιβάγια έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λόπες βγήκε από τα αριστερά έκανε τη σέντρα ο Λιβάγια πρόλαβε να βγει μπροστά από τον Αναστασιάδη, όμως η κεφαλιά του Κροάτη δεν βρήκε στόχο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ρυθμός έπεσε όμως η Ένωση συνέχιζε να πιέζει για το γκολ που θα ξεκλείδωνε το παιχνίδι της και θα την έφερνε όλο και πιο κοντά στη νίκη. Στο 37ο λεπτό ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα από αριστερά για τον Χριστοδουλόπουλο, η κεφαλιά του οποίου εκτός ισορροπίας έφυγε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα και μετά από εξαιρετική συνεργασία των «κιτρινόμαυρων», ο Μπακασέτας βρήκε τον Σιμόες με τον Πορτογάλο να σερβίρει για τον Λάζαρο που από κοντά και εύκολα έκανε το 1-0. Μάλιστα η ΑΕΚ είχε μία ακόμα καλή στιγμή πρώτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον Λιβάγια να πιάνει δυνατό σουτ με το εξωτερικό και τον Πίτκα να διώχνει και πάλι σωτήρια για την Λαμία.

ΤΟ… “ΚΛΕΙΔΩΣΕ” Ο ΜΑΡΚΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία ήταν αυτή που έχασε την πρώτη μεγάλη στιγμή αλλά και την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα καθώς μόλις δύο λεπτά από την έναρξη του και μετά από λάθος πάσα του Γκάλο, ο Αναστασόπουλος βγήκε μετά και από κόντρες τετ α τετ με τον Τσιντώτα με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να κάνει μια εξαιρετική επέμβαση.

Η Ένωση συνέχισε ωστόσο να έχει την υπεροχή και να κερδίζει πάρα πολλά κόρνερ τα οποία όμως δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί. Στο 63ο λεπτό όμως ο Μπακασέτας έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής με τον Πίτκα να επιχειρεί να μπλοκάρει ωστόσο έχασε τη μπάλα και από κοντά ο Λιβάγια έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ βγήκε μπροστά σε αντεπίθεση με τον Λόπες, ο Πορτογάλος σέντραρε αλλά ο Γιακουμάκης στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα με το κεφάλι.

Ο Μανόλο Χιμένεθ έβλεπε ότι το παιχνίδι θα είχε εύκολη λεία για την ΑΕΚ και έκανε νωρίς αυτή τη φορά τις αλλαγές του για να ξεκουράσει τους παίκτες του ενόψει και των επερχόμενων παιχνιδιών με τον Ολυμπιακό σε Καραϊσκάκη και ΟΑΚΑ για πρωτάθλημα και κύπελο αντίστοιχα. Η ΑΕΚ είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα με σουτ του Μπακασέτα το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (80’ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Μπακασέτας, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος (69’ Κλωναρίδης), Λιβάγια (73’ Γιακουμάκης).

ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Όμο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα, Ακόστα (57’ Παντελίδης), Καραγιάννης, Τσούκαλος (62’ Μπούτνικ).