09.1
21:24

Το καθήκον της με σούπερ Μασούντ!

Η ΑΕΚ κέρδισε (και) στο ΟΑΚΑ τον Παναιτωλικό (1-0) σφραγίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο θέαμα στο οποίο όμως ξεχώρισε με την παρουσία του ο Μασούντ – Θετικό ντεμπούτο και για τον Μοράν που αγωνίστηκε ως βασικός

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς η πρόκριση για την ΑΕΚ είχε κριθεί από το παιχνίδι στο Αγρίνιο το οποίο είχε τελειώσει 4-0 υπέρ των «κιτρινόμαυρων», ο Μανόλο Χιμένεθ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του στη βασική εντεκάδα καθώς και άλλους ποδοσφαιριστές μου μέχρι σήμερα έχουν πάρει λίγο χρόνο συμμετοχής.

Μέτριο το θέαμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την ΑΕΚ να βγαίνει μπροστά στο 10ο λεπτό, με τον Κλωναρίδη να προσπαθεί να γυρίσει από τα δεξιά – υποδεχόμενος τη μεταβίβαση του Μοράν – αλλά η μπάλα κοντράρει. Δύο λεπτά αργότερα όμορφο σουτ του Γκάλο με τον Κυριακίδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 16’ ο Παναιτωλικός βγήκε μπροστά με τον Κλέζιο να προλαβαίνει τον Λαμπρόπουλο, να δίνει αριστερά στον Ρόζα, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο συμπατριώτης του, Ροντρίγκο Γκάλο έκοψε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα τα «καναρίνια» και πάλι βγήκαν μπροστά με τον Χαντάκια να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Μπάρκα.

Μετά από ένα νεκρό διάστημα η Ένωση βγήκε και πάλι μπροστά με τον Μασούντ στο 30΄να εκτελεί φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Γιακουμάκη  να πιάνει την κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε ο Κυριακίδης στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Βράνιες υποπίπτει σε λάθος έκανε «τσαφ» στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, ο Ντίας την υποδέχτηκε, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Μπάρκας ήταν εκεί για να τον σταματήσει με διπλή προσπάθεια. Η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την σύγχυση στην άμυνα του Παναιτωλικού με τον Λαμπρόπουλο με προβολή να προσπαθεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, δίχως αποτέλεσμα όμως.

ΜΑΣΟΥΝΤ ΣΕΝΤΡΑΡΕΙ, ΛΟΠΕΣ ΤΟ ΓΚΟΛ

Και στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά όσον αφορά το θέαμα του αγώνα καθώς οι καλές φάσεις για γκολ ήταν μετρημένες, ωστόσο η Ένωση ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει και να πάρει μία την τρίτη συνεχόμενη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό αλλά και την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό με σουτ του Μαρινάκη με το δεξί από τα αριστερά και την μπάλα να περνά λίγο έξω πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Μπάρκας.

Στο 57’ η Ένωση είχε μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι  με τον Γιακουμάκη έξω από την περιοχή να δίνει δεξιά στον Μασούντ, και τον Ιρανό να κάνει τη σέντρα. Ο Έλντερ Λόπες πήγε να μπει στη φάση στα αριστερά, αλλά ο Κυριακίδης βγήκε έγκυρα προ του Πορτογάλου.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει όταν και πάλι ο Μασούντ βρήκε με τη μία μέσα στην περιοχή τον Λόπες που αυτή τη φορά νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0. Η ενέργεια αυτή του Ιρανού ήταν πραγματικά αριστουργηματική όχι μόνο για την απευθείας πάσα αλλά και για το γεγονός ότι άλλαξε τα φάλτσα και βρήκε στην ουσία με κλειστά τα μάτια τον Πορτογάλο. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι καθώς τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο (81’ Γιούσης), Βράνιες (69’ Τζανετόπουλος), Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Λόπες, Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ (76’ Αραούχο), Κλωναρίδης, Γιακουμάκης.

Παναιτωλικός: Κουσιάδης (8’ Κυριακίδης), Ροντρίγκες, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Γιαννιώτης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο (46’ Πάουλο), Κλέζιο, Ρόζα (70’ Μοράρ), Βασιλούδης, Ντίας

Κίτρινες: 61’ Μαρινάκης, 83’ Γιαννιώτης, 90’ Αϊντάρεβιτς