11.12
21:26

Τρένο η ΑΕΚ! Ολοταχώς για πρωτάθλημα…

Κάθε Δευτέρα η ΑΕΚ χαλάει το χατίρι στους αντιπάλους της που προσπαθούν να την κατεβάσουν από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League μάταια – Νίκη περίπατος για τους «κιτρινόμαυρους» (3-0) απέναντι στην Κέρκυρα

Εντυπωσιακή η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Κέρκυρα, με τους ποδοσφαιριστές του Χιμένεθ να βρίσκονται σε καλή μέρα και να παίζουν μονότερμα την ανήμπορη να αντιδράσει ομάδα του κ. Βοσνιάδη.

Στο πρώτο λεπτό ο Κλωναρίδης έφυγε από τα αριστερά με τον Σπίνουλα να τον κόβει αντικανονικά και τον ρέφερι του αγώνα να δείχνει λανθασμένα «παίζετε». Λίγα λεπτά αργότερα ο Επστάιν βγήκε από τα αριστερά μετά από κάθετη του Σοϊλέδη με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να μην μπορούν να διώξουν αλλά το σουτ του ποδοσφαιριστή της Κέρκυρας να φεύγει απελπιστικά έξω. Στο 11’ ωραίος συνδυασμός του Γκάλο με τον Χριστοδουλόπουλο, δυνατή μπαλιά του δεύτερου με τον πρώτο να μην προλαβαίνει τη σέντρα πριν περάσει η μπάλα έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ λυτρώθηκε μετά από σέντρα του Κλωναρίδη με το δεξί από τα αριστερά με τον Αραούχο να μην παίρνει την κεφαλιά και τον Λάζαρο να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει ώθηση στη μπάλα με το κεφάλι προς το τέρμα. Ο Γιαννακόπουλος αποκρούει μεν αρχικά αλλά στη συνέχεια η χάνει τον έλεγχο της μπάλας με αποτέλεσμα αυτή να ακουμπήσει στο πόδι του και να μπει στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίζεται.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, ωστόσο δεν σταμάτησε να πιέζει με τον Χριστοδουλόπουλο στο 20’ να μπαίνει από τα δεξιά, να κάνει τη σέντρα με τον γκολκίπερ της Κέρκυρας να απομακρύνει και τον Κονέ να παίρνει το ριμπάουντ με σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος. Η Κέρκυρα προσπάθησε να βγει μπροστά με τον Γκόμες να εκτελεί κόρνερ και τον Ιωάννου να πιάνει την κεφαλιά παρά την πίεση του Σιμόες, η οποία έφυγε αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας με υπέροχη κάθετη πέρασε στον Αραούχο με τον Αργεντινό να μην μπορεί να διεκδικήσει τη μπάλα.

ΑΕΚ ΟΛΕ ΟΛΕ, ΚΑΙ @#$# ΤΟΥΣ ΚΟΝΕ

Οι «κιτρινόμαυροι» όσο περνούσαν τα λεπτά προσπαθούσαν να βρουν και δεύτερο τέρμα και στο 38ο λεπτό το βρήκαν και μάλιστα με υπέροχο τρόπο. Ο Σοϊλέδης απομάκρυνε με κεφαλιά τη σέντρα του Μπακάκη ο Κονέ έκανε το κοντρόλ με το στήθος και με τη μία το μονοκόμματο σουτ το οποίο κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Γιαννακόπουλου για το 2-0. Ένα υπέροχο γκολ για τον Κονέ που είναι και το πρώτο του μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα για λογαριασμό της Ένωσης.

Στη συνέχει η ΑΕΚ είχε ένα ακόμα σουτ του Μπακασέτα στο 44’ το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας και αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο αναζητώντας γκολ σε μια άμυνα όπως αυτή της Κέρκυρας η οποία αντιμετώπιζε προβλήματα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Στο 51’ σουτ του Μπαλάφα με το αριστερό, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα. Αυτή ήταν και η πρώτη καλή στιγμή για την Κέρκυρα η οποία βεβαίως δεν ανησύχησε και ιδιαίτερα τον Τσιντώτα που είχε τον έλεγχο της φάσης.

ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΜΕ «ΤΣΙΝΟ»

Η ΑΕΚ απάντησε αμέσως με τον Αραούχο να φεύγει από κανονική θέση να περνά κάθετα στον Χριστοδουλόπουλο, εκείνος με ντρίμπλα πέρασε ωραία εντός περιοχής και προς τα δεξιά, πέρασε και τον Γιαννακόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας με το σώμα του απομάκρυνε τελικά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση, με τον Γκάλο να κάνει τη σέντρα με το αριστερό από τα δεξιά, ο Σπίνουλας απομάκρυνε ασταθώς πάνω στον Κονέ, η μπάλα κατέληξε στον Αραούχο με τον Αργεντινό να πιάνει το σουτ με το δεξί για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα δίχως να αφήσει περιθώρια στον γκολκίπερ της Κέρκυρας.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν ωστόσο τα ηνία του αγώνα και το ματς… κλειδωμένο. Στο 68’ ο Κλωναρίδης κέρδισε φάουλ εκτός από τη μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας το εκτέλεσε ο Αραούχο αλλά η μπάλα βρήκε στο τοίχος. Αντίστοιχο φάουλ και πάλι εκτός περιοχής εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Μπακασέτας στο 75΄το οποίο πέρασε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γιαννακόπουλου. Ο Χιμένεθ με τη σειρά του και εφόσον είδε ότι η υπόθεση νίκη είχε κλειδώσει, πέρασε τον Γιούση στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπακασέτα με τον νεαρό να κάνει ντεμπούτο και στο πρωτάθλημα μετά την πολύ καλή εμφάνιση που είχε κάνει στην Καλλιθέα για το κύπελλο.

Στο 82ο λεπτό η Κέρκυρα είχε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ με τον Τσιντώτα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ δείχνοντας τα καλά αντανακλαστικά του. Πέντε λεπτά αργότερα ο ρέφερι της αναμέτρησης δείχνει την άσπρη βούλα για την Κασσιόπη μετά από επαφή του Κονέ με τον Νούνιες. Το ριπλέι δεν τον δικαιώνει καθώς ο ποδοσφαιριστής της Κέρκυρας πέφτει κάτω χωρίς να τον ακουμπήσει ο μέσος της ΑΕΚ. Ο ίδιος το εκτέλεσε και μείωσε σε 3-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες (71’ Αϊντάρεβιτς), Κονέ, Μπακασέτας (77’ Γιούσης), Χριστοδουλόπουλος (62’ Γιακουμάκης), Κλωναρίδης, Αραούχο

Κέρκυρα: Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Σιόντης, Μπαλάφας (71’ Αρτυματάς), Γκομές, Έπσταιν, Μπάουμαν, Αναστασίου (58’ Ντιογκό).

Κίτρινες: 10’ Γκόμες, 68’ Μπαλάφας, 75’ Αρτυματάς, 87’ Κονέ