03.12
21:29

Κάνουν μάγια με… ποτό αλκοολούχο!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Με το δίδυμο Λιβάγια – Αραούχο να κάνει όργια στη Λιβαδειά, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα του Λεβαδειακού (0-2) έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού ενώ θα μπορούσε να είχε ακόμα περισσότερα γκολ – Επιστρέφει μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Super League η ΑΕΚ!

Ανώτερη η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο στη Λιβαδειά έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ ενώ είχε το έλεγχο χωρίς να απειληθεί από την τοπική ομάδα. Μάλιστα η ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία με τη συμπλήρωση 20 δευτερολέπτων μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή. Οι Λιβάγια και Χριστοδουλόπουλος άλλαξαν όμορφα τη μπάλα με τον Λάζαρο να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ αλλά ο Επασί μπλόκαρε τη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και ενώ η ΑΕΚ πίεζε ο Λάζαρος εκτέλεσε φάουλ με τον Αραούχο να παίρνει την κεφαλιά η οποία πέρασε έξω. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσαμπούρης για τον Λεβαδειακό εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά με τον Λεονάρντο να πιάνει μια κεφαλιά η οποία πέρασε έξω από δοκάρια του Τσιντώτα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 13’ ο Αραούχο θα κερδίσει φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Λάζαρο να εκτελεί πολύ δυνατά και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της Λιβαδειάς. Η επόμενη καλή στιγμή ανοίκει και πάλι στους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι πίεζαν προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Ο Αραούχο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, πέρασε τον Τριποτσέρη, προσπάθησε να πλασάρει και υπό τη πίεση του Τσαμπούρη έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο ημίωρο με την ΑΕΚ ωστόσο να έχει τον έλεγχο της μπάλας και να αναζητά λύσεις για να διασπάσει την άμυνα του Λεβαδειακού. Στο 33ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος και πάλι απειλή την εστία του Επάσι αλλά το σουτ του περνάει και πάλι άουτ ενώ η τελευταία καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ πριν την ανάπαυλα έγινε από τον Λιβάγια ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας, επιχείρησε το σουτ αλλά δεν είχε στόχο.

ΟΡΓΙΑ ΚΑΙ ΓΚΟΛ…

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν και πάλι με περίσσιο πάθος και διάθεση για να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη η ΑΕΚ βγήκε όμορφα στην αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Γαλανόπουλο που έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω. Δύο λεπτά αργότερα η Ένωση ευτύχισε να ανοίξει το σκορ στη Λιβαδειά με τον συνήθη ύποπτο στις τελευταίες αναμετρήσεις. Ο λόγος για τον Μάρκο Λιβάγια ο οποίος μετά από ωραία αντεπίθεση της ΑΕΚ άλλαξε τη μπάλα με τον Αραούχο με τελικό αποδέκτη και πάλι τον ίδιο ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Επασί και άνοιξε το σκορ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ χάνει μία ακόμα τεράστια ευκαιρία για το 2-0 μετά από λάυος της άμυνας του Λεβαδειακού. Ο Αραούχο βγήκε τετ α τετ προσπάθησε να τσιμπήσει και αυτός την μπάλα αλλά ο Επασί μπλόκαρε αυτή τη φορά με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 60ο λεπτό ο Λάζαρος με απίθανη κάθετη πάσα βρήκε τον Γκάλο με τον Βραζιλιάνο μπακ της ΑΕΚ να γυρνάει παράλληλα τη μπάλα για τον Λιβάγια με τον Κροάτη μετά από σουτ να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Ο καταιγισμός των ευκαιριών για την Ένωση συνεχίστηκε και μόλις στο 66ο λεπτό αυτή την φορά ο Αργεντίνος βρήκε δίχτυα. Ο Τσιντώντας με εκπληκτικό βολέ έβγαλε τον Λιβάγια σε θέση τετ α τετ, ο Κροάτης επιθετικός έκανε το σουτ, ο Επασί απομάκρυνε αλλά ο Αραούχο από κοντά με αριστερό σουτ έκανε το 2-0. Ένα γκολ που το έψαχνε ο Σέρχιο καθώς οι συνεργασία του με τον Λιβάγια στο σημερινό παιχνίδι ήταν άψογη δείχνοντας για μία ακόμη φορά τι μπορεί να κάνουν οι δυο τους αυτοί οι παίκτες.

Ο Αργεντινός δέκα λεπτά πριν το τέλος προσπάθησε να βάλει το γκολ της χρονιάς επιχειρώντας ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της περιοχής χωρίς όμως να βρίσκει καλά την μπάλα η οποία έφυγε άουτ. Στο 87ο λεπτό ο Λεβαδειακός είχε το πρώτο του σουτ στην αναμέτρηση με τον Μητρόπουλο το οποίο πέρασε έξω ενώ στο 90΄η ΑΕΚ χάνει την μεγάλη ευκαιρία για να τριπλασιάσει τα τέρματα της καθώς ο Μπακασέτας έπιασε το σουτ με το δεξί το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του γκολκίπερ της Λιβαδειάς. Στις καθυστερήσεις ο Λεβαδειακός είχε ένα δοκάρι ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να παίρνει το διπλό και τους τρεις βαθμούς που την διατηρούν μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Ζαραδούκας (59’ Σουμπίνιο), Μπελγκαζουανί (87′ Ιωαννίδης), Γιουσούφ, Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Νιασέ (55’ Γιακουμάκης)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες (77’ Κονέ), Γαλανόπουλος, Λιβάγια (87’ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (73’ Μπακασέτας), Αραούχο.