01.12
11:15

Λασπωμένες..νίκες

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 01/12/2010: ΧΑΪΝΤΟΥΚ ΣΠΛΙΤ-ΑΕΚ 1-3

Τα τελευταία χρόνια πριν τη μεγάλη καταστροφή του 2013, μία καλή στιγμή (από τις λίγες) ήταν η νίκη κόντρα στην Χάιντουκ στο Σπλιτ με 1-3.  Ήταν η προτελευταία ευρωπαϊκή νίκη της ΑΕΚ (η τελευταία ήταν το 1-3 στην έδρα της Στουρμ Γκρατς ένα χρόνο μετά).

Ήταν μια συναρπαστική νίκη σε ένα πού λασπωμένο γήπεδο, πέντε μέρες μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Μπλάνκο στο τελευταίο λεπτό. Μ ε αυτή τη νίκη η ΑΕΚ πήγε δεύτερη στο όμιλο και ήλπιζε, όμως καμία ελληνική ομάδα δεν συνέχισε στους 32 του θεσμού.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα με πολλές λασπομαχίες. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μόνο ΑΕΚ.

Το σκορ άνοιξε στο 51’ με πέναλτι του Νάτσο Σκόκο μετά από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Δέκα λεπτά μετά ο υδραυλικός εκτέλεσε κόρνερ και ο Κώστας Μανωλάς έκανε το 0-2. Η ΑΕΚ έκανε και το 0-3 με σουτ του Μπλάνκο στο 84′. Το γκολ του Μπούλιατ στο 90’ δεν άλλαξε τίποτα.

Η ΑΕΚ την τελευταία αγωνιστική ήθελε και ισοπαλία στο ΟΑΚΑ με την Ζενίτ αλλά η διαφορά των ομάδων ήταν πολύ μεγάλη και οι Ρώσοι πέρασαν με 0-3 κάνοντας το 6×6 στον όμιλο.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σάχα, Γιάχιτς, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Ντιόπ, Μάκος, Γκέντσογλου, Μπερνς (71′ Λαγός) Σκόκο (76′ Λεονάρντο) Λυμπερόπουλος (80′ Μπλάνκο).

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: 1 Δεκεμβρίου 1968 ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-2

Η πρώτη μέρα του Δεκέμβρη δεν πάει στην ΑΕΚ. Έχει υποστεί πολλές σκληρές ήττες σε ντέρμπι αλλα και ευρωπαϊκούς αγώνες (οπως υπάρχει και στον πίνακα με τα αποτελέσματα). Όμως 1/12/1968 ήρθε η νίκη επί του Παναθηναϊκού με 2-1 στην λασπωμένη Λεωφόρο.

Με το Μπράνκο Στάνκοβιτς στο τιμόνι, η Ένωση είχε προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, νικώντας με 2-0 την ΑΒ Κοπεγχάγης στη Δανία τέσσερις μέρες νωρίτερα. Έδειχνε μάλιστα και φαβορι για τον τίτλο όμως τον έχασε απο τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ νίκησε στο ντέρμπι του πρώτου γύρου καθώς είχε προηγηθεί με τον Κώστα Νικολαϊδη στο 21′ και είχε ισοφαρίσει ο Δημητρίου με πέναλτι στο 39′. Στο 64′ όμως έδωσε την νίκη το γκολ του Στέλιου Σκευοφύλακα.

Λίγες εβδομάδες νωρίτερα, η ΑΕΚ είχε νικήσει τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Καραϊσκάκη υπό βροχή και είχε συνδεθεί το υπέρ της αποτέλεσμα με τις κακές  καιρικές συνθήκες που ευνοούσαν κυρίως τον «λασπομάχο» Κώστα Νικολαϊδη. Τελικά η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερη εκτός έδρας νίκη σε ντέρμπι μέσα στον πρώτο γύρο.

Στη 1 Δεκεμβρίου

1/12/46 Αθηναϊκός-ΑΕΚ 0-3 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

1/12/54 ΑΕΚ-Εσπερος Καλλιθέας 3-0 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

1/12/57 ΑΕΚ-Αθηναϊκός 4-1 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

11/12/32 ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-2 (Πρωτάθλημα Ελλάδας)

1/12/63 ΑΕΚ-Νίκη Βόλου 6-0 (Α’ Εθνική)

1/12/74 Ηρακλής-ΑΕΚ 0-2 (Α’ Εθνική)

1/12/76 Προοδευτική-ΑΕΚ 1-3 (Κύπελλο Ελλάδας)

1/12/93 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 (Α’ Εθνική -εξ αναβολής ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια και ήττα που δεν κόστισε τον τίτλο)

1/12/96 Άρης-ΑΕΚ 3-2  (Α’ Εθνική -αυτοκτονία της ΑΕΚ που προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δέχθηκε δύο γκολ από τον νεαρό… Τραϊανό Δέλλα!)

1/12/02 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 3-4 (Α’ Εθνική -συναρπαστικό αγώνας, με τον ΠΑΟΚ να αιφνιδιάζει με 0-3 στο ξεκίνημα!)

1/12/10 Χάιντουκ Σπλιτ-ΑΕΚ 1-3 (Γιουρόπα Λιγκ )

1/12/13 ΑΕΚ-ΠΑΟ Κρουσσώνα 7-1 (Football League 2)