27.11
21:30

Την οδηγεί με μάγια στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Σε ένα παιχνίδι που θα γράφτει στην ιστορία καθώς τα έσοδα του αγώνα θα δοθούν στους πληγέντες της δυτικής Αττικής, ο Κροάτης φορ της ΑΕΚ πραγματοποίησε την σπουδαιότερη του εμφάνιση με την φανέλα της Ένωσης οδηγώντας την, αυτή τη φορά απέναντι στον Πλατανιά, σε μια μεγάλη νίκη (3-0) αλλά και στην μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα της Super League

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Ένωση να δείχνει τις αδυναμίες της όσον αφορά το κουβάλημα της μπάλας προς την επίθεση και την τελική πάσα. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για την ΑΕΚ με τον Γκάλο να πιάνει ωραίο σουτ και τον Κοκκαλά να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λόπες με ατομική ενέργεια πέρασε τον Ουές και τον Αγγελόπουλο αλλά το σουτ που επιχείρησε με το δεξί μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ του Πλατανιά.

Στο 24’ η ΑΕΚ βγήκε μπροστά μετά από σέντρα του Μπακασέτα ο Λάζαρος πήρα την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των Κρητικών έδιωξε και πάλι τη μπάλα σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε σουτ από τη μεγάλη περιοχή όμως πέρασε πολύ ψηλά έξω. Λίγο αργότερα και πάλι ο Λάζαρος αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση έστειλε τη μπάλα και πάλι έξω.

Η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα με την απουσία των Μάνταλου και Γιόχανσον να είναι ορατή σε ένα ακόμα παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων». Στο 31ο λεπτό ο Γκάλο απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή και οχτώ λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ευτύχησε και πάλι με τον καλύτερο της παίχτη μέχρι εκείνο το σημείο. Ο λόγος για τον Μάρκο Λιβάγια ο οποίος προσπάθησε αρχικά με τακουνάκι να βρει τον Χριστοδουλόπουλο, η μπάλα κόντραρε στον Ντικαμονά και στρώθηκε πάλι στον ίδιο, ζύγισε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ.

ΕΚΑΝΕ ΜΑΓΙΑ…

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα για να καθαρίσει το παιχνίδι κάτι που κατάφερε να κάνει από πολύ νωρίς. Μόλις δύο λεπτά από το ξεκίνημα του ο Λιβάγια έκλεψε από τον Πατράλη, η μπάλα στρώθηκε στον Χριστοδουλόπουλο που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής χωρίς να ανησυχήσει τον Κοκκάλα ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από ωραία κάθετη του Μπακασέτα ο Λιβάγια με υπέροχη προσποίηση αδειάζει έναν αντίπαλο και με όμορφο σουτ κάνει το 2-0 για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει με τον Μπακασέτα να έχει ανεβάσει απόδοση και στο 53’ να έχει καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ η οποία πέρα λίγο έξω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Πλατανιά. Στο 57’ ο Λάζαρος είχε ένα σουτ το οποίο ήταν κι αυτό άστοχο ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γκάλο έβγαλε εξαιρετική σέντρα για τον Λάζαρο ο οποίος με το κεφάλι αυτή τη φορά δεν σημάδεψε καλά.

Στο 63ο λεπτό η ΑΕΚ ευτύχησε να τριπλασιάσει τα τέρματα της καθώς ο Λόπες, ο οποίος ήταν πολύ καλός απόψε ως εξτρέμ, έβγαλε την σέντρα με τον Μπακασέτα από το ύψος της μικρής περιοχής και με το κεφάλι να κάνει το 3-0 για τους «κιτρινόμαυρους». Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απειλεί και πάλι μετά από σέντρα του Μπακασέτα με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και τον Κοκκαλά να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 75’ η ΑΕΚ χάνει μία ακόμα τεράστια φάση για να κάνει αυτή τη φορά το 4-0. Μετά από ατομική ενέργεια ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με τον Κοκκαλα να διώχνει με το πόδι, ωστόσο στη συνέχεια της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Λόπες που σούταρε με το δεξί χωρίς να βρει τέρμα. Λίγα λεπτά πιο μετά η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Κονέ που είχε μπει νωρίτερα, μετά από κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου. Ο δικέφαλος στη συνέχεια είχε και μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για την Ένωση σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία όχι τόσο για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αλλά για τα 20.586 εισιτήρια που έκοψε και τα 114.345 ευρώ που μαζεύτηκαν τα οποία θα πάνε ως στήριξη στους πληγέντες της δυτικής αττικής μετά από την τεράστια κακοκαιρία του Νοεμβρίου.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (46’ Λαμπρόπουλος), Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς,  Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας (76’ Κονέ), Λόπες, Λιβάγια (71’ Γιακουμάκης)

Πλατανιάς: Κοκκάλας, Ουές, Στάμου, Καρυπίδης, Ντιακαμονά, Βάντερσον, Αγγελόπουλος, Ντεβέσα (82’ Στανισάβλιεβιτς), Δημούτσος, Πατράλης (65΄ Παπανικολάου), Ενσικουλού (68’ Μπούτνικ)

Κίτρινες: 13’ Πατράλης, 25’ Ουές