24.11
09:04

Ο Αραούχο δήλωσε …ΠΑΡΩΝ!

Ο Αργεντίνος φορ με την χθεσινή του εμφάνιση δήλωσε βροντερό «παρών» για την συνέχεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων της ΑΕΚ, αφού ήταν απ’ τους διακριθέντες.

Ο Μανόλο Χιμένεθ στο χθεσινό ματς με την Ριέκα επέλεξε να κατεβάσει στην βασική σύνθεση της ΑΕΚ τον Σέρχιο Αραούχο, δίνοντας την ευκαιρία στον Αργεντίνο φορ, αντί του Μάρκο Λιβάγια.

Παρότι στο πρώτο μισάωρο του ματς που όποιος φορούσε φανέλα της ΑΕΚ, ήταν και ανύπαρκτος, ο Αργέντινος φορ ανέβηκε μετά το «συμμάζεμα» που έκανε ο Χιμένεθ στον αγωνιστικό χώρο και έγινε καθοριστικός.

Εκεί που η ΑΕΚ προσπαθούσε να απειλήσει επιθετικά και να βρει το γκολ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Αραούχο βρήκε την λύση με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και σκόραρε ένα πολύ όμορφο και δύσκολο γκολ και μείωσε σε 1-2 για την Ένωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως όλη η ομάδα έτσι και ο Αραούχο ήταν απίστευτος, έτρεχε, πίεζε, κρατούσε μπάλα, ενώ ήταν μέσα και σε όλες τις φάσεις που είχε η ΑΕΚ για να σημειώσει ακόμα κάποιο τέρμα που θα της χάριζαν τη νίκη.

Αρχικά, σημείωσε το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, αλλά ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ, ενώ στο 90ο λεπτό πήγε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα, αφού με διπλή προσπάθεια πήγε να τελειώσει την Ριέκα, αλλά δεν τα κατάφερε, με την δεύτερη προσπάθεια να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και έξω, χάνοντας μια πολύτιμη ευκαιρία για την Ένωση που θα της χάριζε τη νίκη και την πρόκριση για τους “32”.

Τον συγκεκριμένο Αραούχο η Ένωση τον έχει ανάγκη, αφού θύμισε τον Αργεντίνο επιθετικό που ήρθε πέρυσι στην ΑΕΚ και κέρδισε με προσπάθεια την καρδιά των φίλων της ομάδας. Γι’ αυτό και θα πρέπει ο Τσίνο να συνεχίσει σε αυτές τις εμφανίσεις γιατί με την δική του απόδοση ανεβάζει επίπεδο όλη την ομάδα και ο Δικέφαλος το έχει ανάγκη, την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.