23.11
09:32

Όταν ο Ντέμης έγινε ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στην Ευρώπη

Ήταν Τρίτη βράδυ 23 Νοεμβρίου 1999 για την φάση των 16 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ στο 2-2 της ΑΕΚ με την Μονακό. Η Ένωση πάλεψε, θαυμάστηκε και κατάφερε να μην χάσει, όσο κι αν το ήθελε ο Δανός διαιτητής.

Η Μονακό ευτύχησε να προηγηθεί με τον Λουντοβίκ στο 25′ με τον Ντέμη να έχει απάντηση ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. Ο Μάρκο Σιμόνε έδωσε ξανά το προβάδισμα στους μονεγάσκους (77′) όμως ο Ντέμης Νικολαϊδης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έκανε το τελικό 2-2 με σουτ μέσα από την περιοχή. Ήταν το 11ο και το 12ο γκολ του με τη φανέλα της ΑΕΚ στην Ευρώπη και ξεπέρασε τα 11 Ευρωπαικά γκολ του Μίμη Παπαϊωάννου από το 1964 εώς το 1977.

Στο τέλος του αγώνα ο Μίμης συνεχάρη προσωπικά τον Ντέμη , του οποίου το κοντέρ τερμάτισε στα 26 γκολ στα τέλη του 2002.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Ατματσίδης, Δέλλας, Καψής, Πέτριτς, Μάρκος (83’ Κωνσταντινίδης) Κασάπης, Ζήκος, Μαλαδένης, Μπιέκοβιτς, Τσίριτς (83’ Σαβέβσκι) Νικολαϊδης

Στις 23 Νοεμβρίου

23/11/30 ΑΕΚ-Φάληρο 2-0 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

23/11/47 ΑΕΚ-Δάφνη Μεταξουργείου 1-0 (Πρωτάθλημα Αθήνας– δύσκολη νίκη με γκολ του Αδαμίδη στο 12’)

23/11/49 ΑΕΚ-Δάφνη Μεταξουργείου 1-0  (Πρωτάθλημα Αθήνας–ο Μανώλης Κουντούρης στο 9’ σημείωσε το γκολ που έφερε την πρώτη ήττα για τη Δάφνη, η οποία έως εκείνη τη μέρα είχε 4 νίκες σε ισάριθμα ματς!)

23/11/69 AEK-Άρης 1-0 (A’ Εθνική –γκολ ο Παπαϊωάννου στο 2’, δοκάρι με πέναλτι στο 89’ ο Καραφέσκος)

23/11/75 ΑΕΚ-Ηρακλής 1-0 (A’ Εθνική- το γκολ ο Λάκης Νικολάου στο 90′)

23/11/77 ΑΕΚ-ΟΦΗ 1-1 (A’ Εθνική- τεράστια έκπληξη που όμως δεν έκοψε το δρόμο της ΑΕΚ προς τον τίτλο)

23/11/80 Πανιώνιος-AEK 1-1 (A’ Εθνική –μόνη πρώτη η ΑΕΚ παρά την γκέλα)

23/11/91 Παναχαϊκή-AEK 2-3  (A’ Εθνική- μεγάλη ανατροπή από 2-1 με σούπερ γκολ του Μπατίστα)

23/11/94 ΑΕΚ-Καζίνο Σάλτσμπουργκ 1-3 (Τσάμπιονς Λιγκ – άδικη ήττα με αμυντικά λάθη αλλά και κακή διαιτησία)

23/11/97 ΑΕΚ-Παναχαϊκή 5-1 (A’ Εθνική –η 5η από τις 10 σερί νίκες που έκανε η ΑΕΚ στον πρώτο γύρο της σεζόν 1997-98)

23/11/00 Μπάγερ Λεβερκούζεν-ΑΕΚ 4-4 (Κύπελλο ΟΥΕΦΑ –βραδιά ονείρου στο BayArena, με τον Λάκη να ανοίγει το σκορ, τον Τσιάρτα να σημειώνει το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη, τον Νάβας να κάνει… όργια με δύο γκολ, τον Ντέμη να ρεζιλεύει τον Νοβότνι και τη Μπάγερ να σώζεται με το 4-4 στο τέλος)

23/11/08 ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-1 (Πρωτάθλημα – ο Παντελής Καφές λύτρωσε την ΑΕΚ στο 85’ στον πρώτο αγώνα της τρίτης θητείας του Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο της)

23/11/11 ΑΕΚ-Λεβαδειακός 2-1 (Πρωτάθλημα –εξ αναβολής αγώνας της πρεμιέρας του πρωταθλήματος και εύκολη νίκη με δύο γκολ του Λεονάρντο)

ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Η ΑΕΚ ταξίδεψε στο Λεβερκούζεν για να βρεθεί απέναντι στην Μπαγιερ στο πρώτο ματς του Γ’ γύρου του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, τέσσερις μέρες μετά από μία εντυπωσιακή ήττα με 3-1 στη Καλαμάτα. Η πρωτοπόρος της Μπουντεσλίγκα  τότε, αν και χωρίς το αστέρι της Μίχαελ Μπάλακ, είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.

Όσο αναφορά την ΑΕΚ Είχε επιστρέψει από τη Σεβίλη ο Βασίλης Τσιάρτας, είχαν αποκτηθεί από την Μπόκα Τζούνιορς οι Νάβας και Ρουίς, ενώ της άνηκε και ο αρχηγός της Εθνικής Ομάδας Θοδωρής Ζαγοράκης.

Και κάπου εκεί το έπος ξεκίνησε. Η ΑΕΚ ευτύχισε να προηγηθεί με τον Βασίλη Λάκη στο 5ο λεπτο όμως ο Ουλφ Κίρτσεν είχε άλλη αποψη. Με δύο γκόλ του (24′, 42′) οι ασπιρίνες γύρισαν το παιχνίδι πριν το ημίχρονο. Με την αρχή του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46′ ο Νάβας κάνει το 2-2. Η χαρά της ΑΕΚ δεν κράτησε πολύ και δύο λεπτα μετά ο Κόβατς έκανε το 3-2. Όμως η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Τσιάρτας (55′) μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ντέμης σκοράρωντας το πρώτο του Ευρωπαικό γκολ στα 28 του χρόνια, ενώ στο 79′ ο Νάβας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Ραμέλοφ όμως στο 90′ έκανε το 4-4 ολοκληρώνοντας το μεγάλο αυτο παιχνίδι.

Στον επαναληπτικό η Ένωση πήρε την πρόκριση με 2-0 αλλά αυτό θα το δείτε στις 7 Δεκέμβρη.

ΣΎΝΘΕΣΗ ΑΕΚ: Ατματσίδης, Καψής, Ζήκος, Φερούζεμ, Κωστένογλου, Ρουίς (78′ Κοπιτσής) Λάκης, Κασάπης, Νάβας, Νικολαΐδης (84′ Σαβέβσκι) Τσιάρτας  (90′ Κωνσταντινίδης).

Στις 23 Νοεμβρίου…

(Τα αποτελέσματα αφορούν επίσημους αγώνες σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Ευρώπη)

23/11/69 AEK-Άρης 1-0 (Πρωτάθλημα)

23/11/75 ΑΕΚ-Ηρακλής 1-0 ( (Πρωτάθλημα – το γκολ ο Λάκης Νικολάου στο 90′)

23/11/77 ΑΕΚ-ΟΦΗ 1-1 ( (Πρωτάθλημα – τεράστια έκπληξη που όμως δεν έκοψε το δρόμο της ΑΕΚ προς τον τίτλο)

23/11/80 Πανιώνιος-AEK 1-1  (Πρωτάθλημα)

23/11/91 Παναχαϊκή-AEK 2-3  ( (Πρωτάθλημα – μεγάλη ανατροπή από 2-1 με σούπερ γκολ του Μπατίστα)

23/11/94: ΑΕΚ-Καζίνο Σάλτσμπουργκ 1-3 (Τσάμπιονς Λιγκ – άδικη ήττα με κακή διαιτησία)

23/11/97 ΑΕΚ-Παναχαϊκή 5-1 (Πρωτάθλημα)

23/11/99: ΑΕΚ-Μονακό 2-2 (Κύπελλο ΟΥΕΦΑ – με δύο γκολ ο Ντέμης, ξεπέρασε τα 11 ευρωπαϊκά του Μίμη Παπαϊωάννου)

23/11/08 ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-1 (Πρωτάθλημα)

23/11/11 ΑΕΚ-Λεβαδειακός 2-1 (Πρωτάθλημα)