26.10
06:00

Τρεις και… την πλήρωσε

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, θυμήθηκε να παίξει στο τέλος της 4ης περιόδου και το μόνο που κατάφερε είναι να κλείσει την ψαλίδα και να ηττηθεί με 70-74 από τη Μπάνβιτ. Κακή στην άμυνα, άστοχη στην επίθεση, λάθη στο τέλος από Χάρις, που ωστόσο ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Η… δουλειά «μύριζε» από το ματς με το Ρέθυμνο και τελικά «βρώμισε» κόντρα στη Μπάνβιτ. Η ΑΕΚ για ακόμα μια φορά μπήκε νωθρά στο παρκέ, βρέθηκε από νωρίς σε ρόλοι κυνηγού με το 4-11 της πρώτης περιόδου να δίνει ένα δείγμα της κακής άμυνας της, κυρίως στο πικ εν ρολ του αντιπάλου, ο οποίος κατάλαβε από νωρίς το πρόβλημα της Ένωσης κάτω από το καλάθι και «χτύπαγε» εκεί.

Η Ένωση προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, κάνοντας το 24-25, όμως η τούρκικη ομάδα άνοιξε ξανά τη διαφορά και μάλιστα άμεσα. Κάτι ανάλογο συνέβη και στην 3η περίοδο, με την ΑΕΚ να φτάνει κοντά στο σκορ και τη Μπάνβιτ να απαντά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50-55.

Ουσιατικά το καταστροφικό δεκάλεπτο για τη Βασίλισσα ήταν το τελευταίο, όταν στο ξεκίνημα του η Μπάνβιτ έτρεξε ένα 10-0 σερί και ξέφυγε. Η Ένωση προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, «ξύπνησε» μειώνοντας σε 68-71, όμως μετά από λάθη των Χάρις και Γκριν, οι Τούρκοι πήραν τη νίκη.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 6, Γκριν 10 (2/7 σουτ), Χάρις 18 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 2 (0/4 σουτ), Μπάρλοου 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 13 (6/10 δίποντα).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόβσκι): Τόμας 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κούλιγκ 9, Γκετσίμ 3 (6 ασίστ), Αλτιτίγκ 6, Όντουμ 9 (1), Βίντμαρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς 6 (2), Τέιλορ 9 (2), Καλοϊάρο 13 (6 ασίστ).