21.10
18:57

Βασίλισσα στο τέλος με απίστευτο Ξανθόπουλο!

Ο απίθανος Βασίλης Ξανθόπουλος, ο καθοριστικός για ακόμα μια φορά Σάκοτα και ο θεαματικός Τζέιμς κατάφεραν να πάρουν την ΑΕΚ στις πλάτες τους, να αλλάξουν την εικόνα της ομάδας στο 4ο δεκάλεπτο, δίνοντας τη νίκη (81-74) στη Βασίλισσα κόντρα στο Ρέθυμνο.

Κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, κακή στο 3ο δεκάλεπτο η Βασίλισσα, η οποία έχασε το ρυθμό της και βρέθηκε να κυνηγάει το Ρέθυμνο, με κακές άμυνες και λάθη στην επίθεση. Στην 4η περίοδο, με οδηγό τον Ξανθόπουλο και βελτιωμένη την άμυνα, η ΑΕΚ επέστρεψε στα κανονικά της δεδομένα και τελικά πήρε τη νίκη. Καθοριστικοί Σάκοτα και Τζέιμς!

Ο αγώνας

Στο 2’ ο Λαρεντζάκης ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με 2/2 βολές για το 2-0 της ΑΕΚ κόντρα στο Ρέθυμνο. Οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό στα λάθη στις επιθέσεις τους, ο Μπάρλοου αστόχησε σε τρίποντο και ο Μαυροειδής με κερδισμένο φάουλ έκανε το 3-2 στο 3’. Στο 4’ ο Μανωλόπουλος έριξε στο ματς τον Μάνι Χάρις, στη θέση του Λαρεντζάκη και ο Μαυροειδής με νέο κερδισμένο φάουλ έκανε το 5-4.  Ο Χριστοδούλου με τρίποντο έκανε το 7-6 για το Ρέθυμνο και ο Μαυροειδής το 8-7 στο 7’. Στο 8’ ο Μπάρλοου έκανε το 12-10 και Τζέιμς με τρίποντο στο 9’ έκανε το 15-12. Ο Γκριν με ατομική προσπάθεια κάτω από το καλάθι σημείωσε το 17-12, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ελόνου συνέχισε το σερί της ΑΕΚ για το 19-12 και ο Χριστοδούλου στη αντεπίθεση μείωσε σε 19-14. Ο Μπάρλοου στο 12’ με τρίποντο άνοιξε την ψαλίδα για το 24-14 και ο Γκριν μοίρασε στον Σάκοτα, ο οποίος κέρδισε καλάθι και φάουλ (27-16), αλλά και την επαναφορά για την Ένωση. Στο 14’ ο Σι με απίθανο κλέψιμο και ατομική ενέργεια έκανε το 29-16, ο Ντάνιελς με τρίποντο το 29-19 και ο Σάκοτα από το πλάι το 31-19 στο 15’. Στο 17’ ο Σάκοτα με τρίποντο έγραψε το 34-21 και ο Γκουντγουιν με κάρφωμα μείωσε σε 34-26 στο 19’. Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έκανε το 37-26 και ο Μούντι με τον ίδιο τρόπο το 37-30 του ημιχρόνου.

Με δύσκολο εύστοχο σουτ του Μέντλοκ για το 37-32 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπάρλοου με τρίποντο έκανε το 40-32 στο 19’ και ο Μαυροειδής το 42-32. Το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της ΑΕΚ και την κακή αμυντική λειτουργία της και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά κάνοντας το 42-39 στο 23’ και ο Μούντι, με τρίποντο ισοφάρισε για το 42-42. Στο 26’ ο Ντάνιελς με τρίποντο έβαλε το Ρέθυμνο μπροστά ε 48-42 και ο Μανωλόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του, οι οποίοι αποτύγχαναν διαρκώς στην επίθεση και στις επιλογές τους. Ο Σάκοτα ξεκόλλησε τη Βασίλισσα στο σκορ, κάνοντας το 44-48 με 2/2 βολές όμως ο Μούντι με καλάθι και φάουλ από τον Ελόνου πέτυχε το 53-47 στο 27’. Στο 28’ ο Ξανθόπουλος μοίρασε στον Χάρις, ο οποίος πέτυχε το 51-55 και ο Γιαννόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 57-51 για το Ρέθυμνο. Στο 29’ μια κακή άμυνα της ΑΕΚ άφησε τον Κόττα να καρφώσει για το 51-59, όμως ο Λαρεντζάκης απάντησε με τρίποντο για το 54-59.

Με εκπληκτικό κάρφωμα του Τζέιμς, η ΑΕΚ έφτασε στο 58-61, μετά από αποτυχημένη προσπάθεια για κάρφωμα του Μπάρλοου. Ο Ξανθόπουλος με κλέψιμο έδωσε την ευκαιρία στην Ένωση να βγει μπροστά και ο Τζέιμς κάτω από το καλάθι έγραψε το 62-61 στο 32’. Ο Γκουντγουιν με 2/2 βολές έκανε το 63-62 για τους Κρητιγκούς. Χριστοδούλου και Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχαν το 65-66 στο 34’, ο Ξανθόπουλος με ατομική προσπάθεια έκανε το 69-66 και ο Τζέιμς με απίθανο κλέψιμο βγήκε μόνος του στην επίθεση και έγραψε το 71-66. Στο 37’ ο Ξανθόπουλος έκλεψε τη μπάλα από τον Γιαννόπουλο, έδωσε στον Τζέιμς, ο οποίος με καλάθι και φάουλ πέτυχε το 76-68. Ο Ντάνιελς στο 38’ σημείωσε το 77-72 και ο Σάκοτα ακολούθησε το χαμένο σουτ του Τζέιμς και έκανε το 79-72. Ο Λαρεντζάκης στο 39’ πέτυχε το 81-72 και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη, δείχνοντας σοβαρότητα στην 4η περίοδο. Επόμενο ραντεβού στο ΟΑΚΑ στις 24 Οκτώβρη στις 19:30 κόντρα στη Μπάνβιτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74