20.10
00:08

Τεράστια ΑΕΚΑΡΑ στο Σαν Σίρο

Η ομαδάρα του Μανόλο Χιμένεθ στην καλύτερη της φετινή εμφάνιση κράτησε το μηδέν απέναντι στην Μίλαν (0-0) με τον Ανέστη να κατεβάζει ρολά και να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης – Στο ΟΑΚΑ με 60.000 θα είναι αλλιώς…

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ: ΠΕΝΥ ΜΑΚΡΗ

Με αρκετά καλές προϋποθέσεις ξεκίνησε η ΑΕΚ το ματς στο Σαν Σίρο, μέχρι το 5’ κατάφερε να κερδίσει δύο κόρνερ, δείγμα της επιθετικής δραστηριότητας της, ενώ στεκόταν καλά στην άμυνα, αφήνοντας στο 8’ εκτεθειμένο τον Κουτρόνε, ο οποίος σκόραρε, αλλά από θέση οφσάιντ. Στο 11’ ο Βράνιες με τρομερή ταχύτηρα έκοψε τον Αντρέ Σίλβα πριν προλάβει να συγκλίνει και μάλιστα κέρδισε και το φάουλ με έξυπνο τρόπο. Η Μίλαν μετά το πέρας του πρώτου τετάρτου προσπάθησε να πιέσει την Ένωση, η οποία ωστόσο αμυνόταν χωρίς προβλήματα . Στο 18’ ο Σούσο κατάφερε να βρει κενό στο κέντρο της άμυνας του Δικεφάλου, όμως το σουτ πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη. Το αυτό συνέβει και στο 20’ με τον  Λοκατέλι να σουτάρει εκτός περιοχής. Η Μίλαν συνέχισε να επιτίθεται, στο 25΄ο Μποναβετούρα μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Βράνιες έδιωξε με το πρόσωπο και ο Λοκατέλι έστειλε τη μπάλα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σίλβα πραγματοποίησε νέο άστοχος, ενώ στο 28’ ο Σιμόες με φάουλ σταμάτησε τον Σούσο.  Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουτρόνε πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε.

Στο 30’ ήταν η ώρα της ΑΕΚ να απειλήσει και μάλιστα χάνοντας μια απίστευτη ευκαιρία. Ο Σιμόες έκλεψε από τον Μουσάτσιο μέσα στην περιοχή της Μίλα, γύρισε τη μπάλα προς το τέρμα, αυτή βρήκε στον Ντοναρούμα και πέρασε ελάχιστα εκατοστά από τη γραμμή της εστίας του. Σε μία ακόμα… μονομαχία στην άμυνα, στο 36’, ο Βράνιες κάλυψε εξαιρετικά με το σώμα του και πήρε το επιθετικό φάουλ από τον Κουτρόνε, ενώ το 40’ ο Ντονουράμα πρόλαβε με γρήγορη έξοδο τον Λιβάγια, ο οποίος έτρεχε για την αντεπίθεση. Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 41’, Ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε στον Μάνταλο, όμως ο αρχηγός καθυστέρησε αρκετά να εκτελέσει με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει κόρνερ. Από αυτό, ο Γιόχανσον έκανε το σουτ του οποίου σταμάτησε μετά από εξαιρετική επέμβαση του Ντοναρούμα. Στο 44’, ο Κουτρόνε έκανε κίνηση από τα πλάγια, όμως ο Ανέστης μπλόκαρε ξανά. Στο 45’ σε μία φάση διαρκείας στα καρέ της Ένωσης, Σιμλοες και Γκάλο σταμάτησαν σουτ της Μίλαν, ενώ λίγο αργότερα, στο +1, το σουτ του Λοκατέλι εξω από την περιοχή πέρασε άουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα γύρισμα του Καλάμπρια στο 48’, το οποίο ωστόσο δεν ανησύχησε τον Ανέστη. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό, στο 52’ ο Γκάλο με σέντρα βρήκε τον Λόπες, η κεφαλιά του όμως δεν ήταν καλή και πέρσσε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μάνταλος, με ατομική προσπάθεια σούταρε, όμως ο Μουσάτσιο με προβολή έκοψε το σουτ. Στο 54’ ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ δυνατό σουτ του Λοκατέλι και στο ίδιο λεπτό, ο Σίλβα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 58’ ο Τσοχλάνογλου σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ανέστης έδιωξε και ο Τζανετόπουλος πρόλαβε τον Σίλβα με τάκλιν, πριν αυτός σκοράρει.  Στο 60’, ο Σούσο έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κουτρόνε και ο Ανέστης για ακόμα μια φορά μπλόκαρε, ενώ στο 61’ ο Λιβάγια με μακρινό πλασέ έστειλε τη μπάλα εκτός. Ένα λεπτό μετά, ο Σίλβα προσπάθησε να απειλήσει με μακρινό σουτ, το οποίος ωστόσο πέρασε εκτός. Στο 64’ ο Αραούχο πέρασε στη θέση του Χριστοδουλόπουλυ και στο 66’ ο Λόπες με σέντρα – σουτ από τα αριστερά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Ντοναρούμα. Στο 68’ ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε φάουλ με τον Ανέστη να διώχνει δύσκολα και στην αμέσως επόμενη φάση, ο γκολκίπερ του Δικεφάλου έκανε σωτήρια επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Κουτρόνε.

Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ σώζει την Ένωση αυτή τη φορά σε τετ α τετ. Ο Σούσο μπούκαρε από δεξιά, προσπάθησε να νικήσει τον γκολκίπερ της ΑΕΚ με σκαφτό πλασέ αλλά είδε ξανά τον Ανέστη να σώζει την εστία του! Η ΑΕΚ κρατούσε το παιχνίδι και μάλιστα στο 85ο λεπτό είχε πολύ καλή στιγμή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα που έδιωξε ο Ντοναρούμα με δυσκολία. Η Μίλαν προσπάθησε με στημένη μπάλα στα τελευταία λεπτά αλλά και πάλι ο Ανέστης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης κράτησε το μηδέν στην εστία του. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής όμως η μπάλα κόντραρε πέρασε κόρνερ και το παιχνίδι τελείωσε εκεί με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν πραγματοποιήσει μια σπουδαία εμφάνιση.

Κίτρινες κάρτες: Σιμόες 28’, Λοκατέλι 37’, Μάνταλος 73’, 79′ Λιβάγια

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ροντρίγκες, Μουσάτσιο, Μπονούτσι, Λοκατέλι, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα (72’ Κέσιε), Σούσο (83’ Μπορίνι), Τσαλχάνογλου, Κουτρόνε, Αντρέ Σίλβα (63’ Κάλινιτς).

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (92’ Γαλανόπουλος), Λάζαρος (63’ Αραούχο), Λιβάγια (76’ Μπακασέτας).