17.10
23:59

Με φινέτσα… στη Βενέτσια η Βασίλισσα!

Έσπασαν καρδιές στη Βενετία. Η ΑΕΚ επικράτησε στην παράταση της Βενέτσια με 103-101, σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, μπροστά σε 200 τρελούς οπαδούς της ομάδας, οι οποίοι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να γυρίσει η ομάδα τον αγώνα και να πάρει το αποτέλεσμα.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΒΕΝΕΤΙΑ: ΠΕΝΥ ΜΑΚΡΗ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με κερδισμένο καλάθι και φάουλ από τον Μαυροεδιή ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση για το 2-0, μετά την άστοχη συμπληρωματική του σέντερ της ομάδας. Ο Όρελικ με τρίποντο έκανε το 3-2 και ο Χάινς με λέι απ στο 2’ το 5-2. Ο Μαυροειδής με λέι απ έκανε το 4-5 για την Ένωση και ο Μπιλίγκα στο 5’ το 7-4 για τους γηπεδούχους, με την ΑΕΚ ωστόοσο να έχει κερδίσει το 3ο φάουλ του Γουοτ πολύ νωρίς στο ματς. Ο Ορέλικ με τρίποντο στο 6’ έκανε το 10-6 και ο Μπάρλοου μείωσε με κάρφωμα για το 10-8. Ο ίδιος στο 7’ με τρίποντο μείωσε στον πόντο για την ΑΕΚ, κάνοντας το 11-12, όμως ο Χάινς απάντησε για το 15-11. Μισό λεπτό αργότερα, ο Τζόνσον με τρίποντο έκανε το 18-11 για τη Βενέτσι, με τον Μανωλόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.  Η Βασίλισσα επέστρεψε με ένα 4-0 σερί για το 15-18 ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με τον Μπράμος ωστόσο να πετυχαίνει νέο τρίποντο για το 21-15.

Με 2/2 βολές του Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ μείωσε σε 17-21 στην έναρκη του 2ου δεκαλέπτου. Ο Πέριτς σημείωσε το 23-17 και Σάκοτα με Μπάρμος έγραψαν το 25-19 στο 12’.               Ο Ελόνου πέτυχε το 21-25, ο Γκριν με βολή μετά από τεχνική ποινή το 22-25, όμως ο Σάκοτα στην επίθεση αστόχησε. Στο 14΄ο Μπράμος με τρίποντο έκανε το 28-23 και ο Άτιτς το 28-25. Λίγο αργότερα, ο Γκριν έφτασε μέχρι μέσα και με λέι απ έφερε τη Βασίλισσα μία ανάσα από τη Βενέτσια, κάνοντας το 28-27. Ο Πέριτς ανέβασε ξανά τη διαφορά για το 30-27 και ο Μπάρλοου μείωσε για το 30-29 στο 15’. Στο 16’ ο Γκριν με ½ βολές ισοφάρισε για το 30-30 και ο Άτιτς έβαλε μπροστά τη Βασίλισσα με 32-30. Ο Μπιλίγκα με 2/2 σημείωσε το 32-32, ο Μαυροειδής την πέρασε ξανά μπροστά για το 34-32, όμως η Βενέτσια ακολουθούσε κατά πόδας, με τον Πέριτς να κάνει στο 18’ το 36-34. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Γκριν έκλεψε, έφτασε μέχρι το καλάθι αλλά το έχασε, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 38-34.

Λαρεντζάκης και Μαυροειδής στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου έκαναν τον 40-39, με τον πρώτο να πετυχαίνει τρίποντο. Ο Ορελικ με τρίποντο έκανε το 43-39 και ο Τζέιμς του έδωσε την ευκαιρία να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά από τη γραμμή των βολών (45-39). Ο Μαυροειδής μείωσε σε 45-41 και ο Λαρεντζάκης με 2.2 στο 24’ το 45-43. Ο Μπάρλοου με τρίποντο και ο Σάκοτα μέχρι μέσα μείωσαν σε 50-48 στο 26’ όμως οι Ιταλοί, με ένα γρήγορο 5-0 ανέβασαν τη διαφορά σε 55-48. Μία εξαιρετική επίθεση για την ΑΕΚ  με τον Μπάρλοου να κάνει το τρίποντο για το 55-51. Στη συνέχεια ο Ελόνου έκοψε, όμως ο Γκριν γλίστρυσε στη αντεπίθεση, με τον Όρελικ να τιμωρεί με τρίποντο. Ο Λαρεντζάκης απάντησε για το 58-54 στο 28’ και ο Σάκοτα με 2/2 βολές έκανε τ 60-58. Τρία δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, η μπάλα βγήκε από τα χέρια των Ιταλών, όμως οι ρεφ δεν είδαν τίποτα, ενώ στη συνέχεια σε καθαρό κόψιμο του Μπάρλοου στον Τζένκινς δόθηκε φάουλ για το 64-60.

Με καλή άμυνα ξεκίνησε η ΑΕΚ και τον Ελόνου να κάνει το 66-64 στο 32΄το τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ένωση είχε πολλές άστοχες ευκαιρίες, ωστόσο στο 33΄ο Ελόνου πήρε το καλάθι και φάουλ για το 72-68, ο Γκριν πήρε το ριμπάουντ από την άστοχη βολή αλλά δεν κατάφερε να μειώσει, χάνοντας την επίθεση. Στο 35΄ο Μαυροειδής μείωσε σε 72-70 και στο 36΄τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή αντιδρώντας σε φάουλ επιθετικό που θεώρησαν οι διαιτητές ότι έκανε στον Όρελικ. Ο Πέριτς σημείωσε το 77-70 και ο Μανωλοπουλος πήρε τάιμ άοουτ. Ο Γκριν με τρίποντο μείωσε σε 77-75 και ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε για το 77-77 στο 38’. Ο Λαρεντζάκης με 2/2 έβαλε μπροστά την ΑΕΚ για το 79-77 και ο Μπράμος με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε. Ο Σάκοτα στο 39’ έκανε το 81-79 και ο Πέριτς με ½ βολές το 80-81. 18’’ πριν το τέλος, ο Γκριν κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 83-80 για τη Βασίλισσα. Ο Τζόνσον με 2/2 έκανε το 82-83 και ο Γκριν με 2/2 το 85-82. Ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ στον Τζόνσον, ο οποίος σημείωσε το 84-85 και ο ίδιος έκανε φάουλ και τον Ορελίκ, ο οποίος με ½ ισοφάρισε για το 85-85.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο Σάκοτα κέρδισε το φάουλ αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει καμία βολή. Τζόνσον και Πέριτς έκαναν το 87-87 και ο Σάκοτα με τρίποντο το 90-87 για τη Βασίλισσα. Ο Γκριν, 3 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 93-87 και ο Λαρετζάκης έκανε το 5ο του φάουλ στον Ορελίκ, ο οποίος πέτυχςε το 89-93. Ο Γκριν με 2/2 βολές σημείωσε το 89-95 και ο Τζόνσον με τρίποντο πέτυχε το 92-95 και οι Γκριν και Σάκοτα το 99-96. Ο Τζόνσον 36’’ πριν το τέλος πέτυχε νέο τρίποντο για το 99-99 και μετά από απανωτά… εγκεφαλικά, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 103-101.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85, 101-103 παράταση

Βενέτσια: 23/37 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 22/29 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 λάθη.

ΑΕΚ: 29/51 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 21/30 βολές, 44 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Πηγή φωτογραφίας: ΚΑΕ ΑΕΚ