14.10
19:09

Τραγικό β’ ημίχρονο και καταστροφή για την ΑΕΚ

Η Ένωση ηττήθηκε στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη με 64-62, μετά από ένα απαράδεκτο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, να γκρεμίζει ότι έχτισε στο πρώτο ημίχρονο που προηγούταν, δείχνοντας ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα. Πολλές οι ευθύνες των παικτών και του προπονητή για την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη και κατάφερε νωρίς-νωρίς να πάρει προβάδισμα με 0-4 σκορ, ενώ στη συνέχεια ο Μπάρλοου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +5 με το σκορ στο 7-2 υπέρ της ΑΕΚ.

Η συνέχεια για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν ανάλογη καταφέρνοντας να φτάσει την διαφορά στους 8 πόντους, με σκορ 4-12. Ο Άρης κατάφερε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά μειώνοντας λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου σε 10-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες άργησαν να σημειώσουν κάποιο καλάθι στο σκορ, κάτι που το κατάφερε ο Σι της Ένωσης, μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά του αγώνα (10-17). Στη συνέχεια εξελίχθηκε ένας βομβαρδισμός από τρίποντα των δυο ομάδων, με τον Άρη να σχηματίζει το 13-17, αλλά ο Λαρεντζάκης να απαντάει στην επόμενη φάση κάνοντας το 13-20.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει στο ματς, κάτι που η καλή άμυνα της Ένωσης αλλά και η καλή της επίθεση δεν το επέτρεπαν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσει η Βασίλισσα την διαφορά υπέρ της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, κρατώντας μια διαφορά εφτά πόντων με 27-34 σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά καταφέρνοντας ο Άρης να χτίσει ένα σερί 8-1 κάνοντας το σκορ 35-35. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη συνέχισε το δυναμικό ξεκίνημα του ημιχρόνου, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς σε εκείνο το σημείο κάνοντας το σκορ 37-35.

Στη συνέχεια η Ένωση, προσπάθησε να αντιδράσει, παρότι δεν ξεκίνησε καλά την τρίτη περίοδος βάζοντας τους αντίπαλους της στο ματς. Τελικά, δεν κατάφερε και το πλήρωσε τελειώνοντας την τρίτη περίοδο με 48-47 σκορ και στο -1 ο Άρης την ΑΕΚ.

Στην τέταρτη περίοδο η Βασίλισσα συνέχισε το πολύ κακό ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το black out που δέχτηκε η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, είχε ως αποτέλεσμα να συνεχίσει και στην τέταρτη περίοδο. Δυο τρίποντα του Αθηναΐου κατάφεραν να βάλουν τον Άρη για τα καλά σε θέση οδηγού με το σκορ να φτάνει στο 62-57.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, ο Γκριν έκανε ένα λάθος και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 64-59. Μετά το τάιμ αουτ του Μανωλόπουλο και στα τριάντα δευτερόλεπτα να απομένουν ο Σάκοτα ευστόχησε σε ένα τρίποντο κάνοντας το σκορ 64-62 και έβαλε την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Το άστοχο όμως τρίποντο, στα τελευταία δευτερόλεπτα του Μπάρλοου είχε ως αποτέλεσμα η Ένωση να γνωρίσει την ήττα στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62.