07.10
23:52

Όλο το ματς ο Μάνταλος, δεν αγωνίστηκαν οι Λάζαρος-Μπακασέτας

Ο αρχηγός της ΑΕΚ αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι της Εθνικής ομάδας με την Κύπρο και ήταν απ’ τους κορυφαίους του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Δεν αγωνίστηκαν λεπτό οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, Τάσος Μπακασέτας και Γιάννης Ανέστης.

Η Εθνική ομάδα επικράτησε με 2-1 της Κύπρου εκτός έδρας, με τον Πέτρο Μάνταλο να αγωνίζεται για 90 λεπτά στο ματς. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ήταν απ’ τους κορυφαίους της Ελλάδας, έχοντας και δυο φάσεις για να σημειώσει κάποιο γκολ.

Η πρώτη έγινε στο πρώτο ημίχρονο, που παρότι βρέθηκε σε θέση βολής, προτίμησε να πασάρει στο σημείο του πέναλτι για τον Κώστα Φορτούνη, αλλά η πάσα του ήταν κακή. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε την δεύτερη ευκαιρία του, αφού έπειτα από μια ωραία προσωπική ενέργεια επιχείρησε ένα σουτ με το αριστερό απ’ την γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κύπριου τερματοφύλακα.

Παρόλα αυτά η απόδοση του ήταν πολύ καλή και κατάφερε να είναι μέσα στους διακριθέντες για την Εθνική ομάδα. Απ’ την άλλη δεν αγωνίστηκαν ούτε λεπτό οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, Τάσος Μπακασέτας και Γιάννης Ανέστης.

Με την μη χρησιμοποίηση του Λάζαρου στο ματς ούτε σαν αλλαγή, αναμφίβολα είναι μια ακατανόητη κίνηση του Σκίμπε, που προτίμησε να περάσει στον αγωνιστικό χώρο, τον ανέτοιμο Τάσο Δώνη και όχι τον φορμαρισμένο εξτρέμ της ΑΕΚ.