06.10
18:42

Και τώρα ο Ολυμπιακός…

Κώστας Κοσικίδης

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 26-17 εκτός έδρας του Αερωπού και κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα, κάνοντας ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση και πλέον μπορούν να επικεντρωθούν στο ματς με τον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε πολύ καλά το ματς με αποτέλεσμα ο Αερωπός Έδεσσας, να αποκτήσει πολύ γρήγορα κεφάλι στον αγώνα, κάνοντας το σκορ 3-0. Οι μάγκες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά μάταια αφού οι κακές επιλογές τους στην επίθεση, αλλά και η κακή τους άμυνα, κράτησαν τον Αερωπό στα τρία γκολ διαφορά με 5-2 σκορ.

Μετά από κάποιες αλλαγές του Νίκου Γραμματικού, η Ένωση κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, μέχρι που πήρε και για πρώτη φορά προβάδισμα, παίρνοντας και μια διαφορά δυο γκολ, κάνοντας το σκορ 6-8. Παρότι η βελτίωση στην επίθεση ήταν εμφανή με τους παίκτες της ΑΕΚ, να δημιουργούν ευκαιρίες, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά η προβληματική τους άμυνα, με την κακή απόδοση και του Ραντούλοβιτς έφεραν την ισοφάριση αλλά και το προβάδισμα ξανά στον Αερωπό κάνοντας το σκορ 9-8.

Στη συνέχεια οι μάγκες ξανά πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, παίρνοντας προβάδισμα πάλι με δυο γκολ κάνοντας το 11-9, αλλά δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αφού ο Αερωπός ευστοχούσε συνεχώς σε κάθε επίθεση του (την μεγαλύτερη ευθύνη την είχε ο Ραντούλοβιτς), με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 12-12.

Άλλη ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε από πολύ νωρίς, να πάρει προβάδισμα κάνοντας το σκορ 15-12, σε συνδυασμό με την πολύ καλή απόδοση του Ραντούλοβιτς που άλλαξε άρδην την εικόνα του.

Οι μάγκες συνέχισαν την εκπληκτική τους απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο ματς στα 6 γκολ, κάνοντας το σκορ 14-20. Μεγάλη συνεισφορά σε αυτήν την επιβλητική διαφορά εκτός απ’ την επίθεση της ΑΕΚ, είχε ο Ραντούλοβιτς που πραγματοποίησε ειδικά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, φοβερή απόδοση με καθοριστικές επεμβάσεις.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να κρατάει αμυντικά μακριά απ’ την εστία της τον Αερωπό Έδεσσας. Χαρακτηριστικό ήταν η πολύ καλή άμυνα των Κιτρινόμαυρων, αλλά και η αποτελεσματική επίθεση της, με αποτέλεσμα να κρατάει το +7 υπέρ της, με σκορ 17-24.

Η αναμέτρηση πήγε έτσι μέχρι το τέλος, με την ΑΕΚ να επικρατεί με +9 γκολ του Αερωπού και με 17-26 σκορ. Οι μάγκες κέρδισαν τον Αερωπό πετυχαίνοντας την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη, αλλά και την δεύτερη τους στο πρωτάθλημα μόλις στην 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Καθοριστική για την σημερινή νίκη της Ένωσης, ήταν το απίστευτο δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησαν οι παίκτες της, σε άμυνα και επίθεση, με αρκετούς διακριθέντες και στην σημερινή επικράτηση.

Πλέον, η ΑΕΚ στρέφει το βλέμμα της στον επόμενο αγώνα της ομάδας που είναι την άλλη εβδομάδα στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ απέναντι στον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή (17:15).