05.10
21:06

Η βελτίωση στο δεύτερο έφερε την νίκη!

Η ΑΕΚ κέρδισε στην Πάτρα την Παναχαϊκη με 3-2 σε ένα χορταστικό ματς του δευτέρου ημιχρόνου, με πολλά γκολ και φάσεις απ’ τις δυο ομάδες. Βελτιωμένη η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Αρκετές ευκαιρίες έδωσε ο Μανόλο Χιμένεθ μέτρια εικόνα από πολλούς. Δυο γκολ ο Κλωναρίδης και ένα ο Γκάλο οι σκόρερς της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπαθούσε απ’ το πρώτο λεπτό να πιέσει τους γηπεδούχους και μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα δημιούργησε την πρώτη φάση του αγώνα. Ο Γκάλο σέντραρε απ’ τα δεξιά ο Αραούχο έπιασε μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και με γυρισμένο κορμί, η μπάλα έφυγε με ψιλοκρεμαστό τρόπο αουτ.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς, με την ομάδα της Πάτρας να προσπαθεί να κερδίσει χώρους, αλλά τελικά προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με αντεπιθέσεις. Η Ένωση στο 16ο λεπτό είχε ακόμα μια ευκαιρία στο ματς, με τον Κλωναρίδη να βρίσκεται έξω απ’ την περιοχή να δίνει στον Βλαχομήτρο, ο οποίος γύρισε το σώμα του και σούταρε με το δεξί απ’ τα δεξιά, με τον Βρονταρά να βρίσκεται στην σωστή θέση και να μπλοκάρει.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και μόλις στο 24ο λεπτό είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία. Ο Πατίτο «μοίρασε» εξαιρετικά την μπάλα στα δεξιά στον Κλωναρίδη, με τον τελευταίο να πιάνει ένα πολύ καλό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ περνώντας λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βρονταρά.

Η απάντηση της Παναχαϊκής μετά απ’ τις αρκετές φάσεις της ΑΕΚ, ήρθε στο 29ο λεπτό, εκτελέστηκε  ένα κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα απομακρύνθηκε απ’ τον Τζανετόπουλο, αλλά όχι αρκετά μακριά με αποτέλεσμα ο Ελευθεριάδης να πιάσει ένα σουτ και ο Τσιντώντας παρά την προσπάθειά του να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Όμως στην φάση του γκολ υπάρχει η εμπλοκή του Μακρυδημήτρη που βρισκόταν μπροστά στον γκολκίπερ της ΑΕΚ, εκτεθειμένος σε θέση οφσαιντ απ’ την άμυνα της Ένωσης, επηρεάζοντας την φάση και κακώς μέτρησε το γκολ.

Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει την εστία του Βρονταρά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της Παναχαϊκής.

Μπήκε ο Μπακάκης και άλλαξε η εικόνα της ΑΕΚ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να δημιουργήσει δυο ευκαιρίες. Αρχικά στο 51ο λεπτό οι παίκτες της Παναχαϊκής έφυγαν σε αντεπίθεση, ο Μασούρας (παρότι ξεκίνησε από θέση οφσαιντ την αντεπίθεση) έπιασε ένα σουτ έξω απ’ την περιοχή, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε εξαιρετικά.

Στο 53ο λεπτό ήταν η δεύτερη φάση για την ομάδα της Πάτρας, ο Κυνηγόπουλος βγάζει τον Μαστραντωνάκη εκείνος σουτάρει αλλά και πάλι ο Τσιντώτας αντέδρασε σωστά.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 58ο λεπτό έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία με το Αραούχο, να πιάνει μια κεφαλιά μέσα απ’ την περιοχή με τον Χαλκιά να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν. Η Ένωση στο επόμενο λεπτό είχε ακόμα μια ευκαιρία κάνοντας το 1-1, ο Μπακάκης έβγαλε την σέντρα, ο Σιμόες πιάνει λανθασμένα την κεφαλιά, ο Κλωναρίδης κάνει άτσαλο γύρισμα, η άμυνα της Παναχαϊκής δεν μπορεί να απομακρύνει και ο Γκάλο με ωραίο σουτ νίκησε τον Κώστα Χαλκιά ισοφαρίζοντας στο ματς.

Στο 76ο λεπτό ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα, οι Λουμπαρδέας και Χαλκιάς παρά την εμπειρία τους μπερδεύτηκαν, ο πρώτος έκανε άστοχη κεφαλιά με τον Βίκτωρ Κλωναρίδη να σκοράρει σε κενή εστία κάνοντας το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ.

Η Παναχαϊκή κατάφερε και ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με τον Ντούνη να κάνει μια λάθος πάσα, δίνοντας …ασίστ στον Κυνηγόπουλο ο οποίος τον πλάσαρε εύστοχα και ισοφάρισε για τους Αχαιούς.

Όμως η ΑΕΚ αντέδρασε μέσα σε τρία λεπτά και κατάφερε να ξανά πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Αραούχο έδωσε με τακουνάκι στον Λιβάγια, αυτός με τη σειρά του εξαιρετικά στον Κλωναρίδη, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα τον Χαλκιά πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο της Ένωσης, κάνοντας το σκορ 3-2, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη στην Πάτρα σε ακόμα μια ανατροπή που πέτυχε, έχοντας ένα καλό δεύτερο ημίχρονο. Προβληματική η εικόνα της Ένωσης στο πρώτο μέρος, με τον Μανόλο Χιμένεθ να δίνει ευκαιρίες που δεν εκμεταλλεύτηκαν αρκετοί ποδοσφαιριστές του. Η είσοδος των Λιβάγια και Μπακάκη στο δεύτερο μέρος, αλλά και κάποιες εσωτερικές αλλαγές έφεραν ακόμα μια ανατροπή για τον Δικέφαλο που φεύγει με νίκη και απ’ την Πάτρα.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Τσιντώτας (80′ Ντούνης), Γκάλο, Λαμπρόπουλος (80′ Τζιβελεκίδης), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Σιμόες (80′ Μπάμπης), Αϊντάρεβιτς (46′ Λιβάγια), Βλαχομήτρος (46′ Βινίσιους), Κλωναρίδης, Πατίτο (57′ Μπακάκης), Αραούχο