25.9
09:11

Τρελό-Λάζαρε χρειάζεσαι «ψυχίατρο»!

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν ο καλύτερος του γηπέδου, παίρνοντας την ΑΕΚ απ’ το …χεράκι και οδηγώντας την στην τεράστια νίκη με ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, τον Σέρχιο Αραούχο και τον Πέτρο Μάνταλο, να πιέζουν την εστία του Καπίνο με συνεχόμενες φάσεις στα πρώτα δέκα λεπτά. Έπειτα, οι Ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν το ματς, ώσπου προηγήθηκαν με ένα ανόητο γκολ που δέχτηκε η άμυνα της ΑΕΚ, σπαταλώντας ένα ολόκληρο ημίχρονο, αφού απ’ εκείνο το σημείο κόπηκαν -αδικαιολογήτως- τα πόδια της ομάδας, με μοναδικούς δραστήριους απ’ την Ένωση να είναι ο Λάζαρος και ελάχιστα ο Αραούχο.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακόμα πιο δύσκολα για την ΑΕΚ, αφού δέχτηκε γκολ απ’ τα …αποδυτήρια με τον Οφόε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους να σημειώνει το …2-0, κόβοντας για δεύτερη φορά τα πόδια των παικτών της ΑΕΚ. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Λάζαρος, μαζί με τον Χιμένεθ που «ωρυόταν» στον πάγκο για να τους εμψυχώσει.

Έτσι και έγινε η ΑΕΚ πήρε τα πάνω της μετά το 60ο λεπτό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος πραγματικά ήταν φανταστικός και έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού, μαζί βέβαια με τους Αραούχο, Λιβάγια και Μάνταλο που βοήθησαν, δημιουργώντας περισσότερα προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Πειραιά και ξεκινώντας ήδη τις ειδοποιήσεις, για το …όσκαρ ανατροπής.

Το οποίο είχε πινελιά αλλά και σφραγίδα του τρελο-Λάζαρου, ο οποίος με ωραίο δυνατό σουτ κερδίζει τον Καπίνο και μειώνει, αλλά μετά χρειάστηκε να ξαναδείξει την ειδική ικανότητα του στα φάουλ, που έχει αποκτήσει και να αφήσει άγαλμα τον Καπίνο για να ισοφαρίσει με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ και να κάνει «ροντέο» το ματς στα τελευταία λεπτά.

Η Ένωση πήρε μια μεγάλη νίκη-ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, που βρίσκεται σε «δαιμονιώδη» φόρμα και κρατάει απ’ το χεράκι την ΑΕΚ και την οδηγεί.