24.9
09:37

Ο Χιμένεθ εναντίον του …Ολυμπιακού

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει απόψε (24/09, 20:30) τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, το οποίο θα είναι το έκτο παιχνίδι του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της Ένωσης απέναντι στον Ολυμπιακό και το AEK1924.gr θυμάται τι έχει κάνει ο Ισπανός τεχνικός στις προηγούμενες πέντε αναμετρήσεις.

Ο Ισπανός τεχνικός έχει καθίσει σε πέντε αναμετρήσεις στον πάγκο της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό και μετράει τρεις νίκες και δύο ήττες αντιμέτωπος με την ομάδα του Πειραιά με στόχο σήμερα, στο έκτο του ματς να σημειώσει άλλη μια νίκη, η οποία θα είναι και η τέταρτη.

Το AEK1924 θα σας παρουσιάσει ένα-ένα τα ματς που βρήκε ο Μανόλο Χιμένεθ τους «Ερυθρόλευκους» στον δρόμο του, με την αρχή να γίνεται απ’ τον πρώτο αγώνα που κοούτσαρε την Ένωση σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, απ’ την πρώτη του θητεία.

12η αγωνιστική (27/09/2010, ΟΑΚΑ): ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0:

Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, σε ένα ματς που το χωρισμένο από ένα καλό ημίχρονο για κάθε ομάδα (πρώτο η ΑΕΚ, δεύτερο ο Ολυμπιακός). Οι ερυθρόλευκοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν στο 57ο λεπτό πέναλτι που σφύριξε ο Σιδηρόπουλος, αλλά ο Ντούντου που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε. Η Ένωση καταφέρνει να πάρει την νίκη στο 90ο λεπτό έπειτα από ωραία ενέργεια του Ντιόπ, που πήδηξε πάνω απ’ τις …φωτιές και πλάσαρε στον Μπλάνκο που έκανε το 1-0 και χάρισε την νίκη στον Δικέφαλο. Μια νίκη που ήρθε κυριολεκτικά απ’ τον …πάγκο με τις δυο αλλαγές του Ισπανού.

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μάκος (78’ Γκερέϊρο), Λεονάρντο Σκόκο (72’ Ντιόπ), Μπέρνς (58’ Μπλάνκο), Λυμπερόπουλος, Γκέντζογλου

27η αγωνιστική (20/03/2011, Γ. Καραϊσκάκης): Ολυμπιακός – ΑΕΚ 6-0:

Τα πράγματα στην δεύτερη αναμέτρηση του Μανόλο Χιμένεθ απέναντι στον Ολυμπιακό, ήταν μια τραυματική εμπειρία, που ο ίδιος ο Ισπανός τεχνικός θυμάται ακόμα και ξέρει ότι κάτι …περίεργο (!) έγινε στο συγκεκριμένο ματς. Η ΑΕΚ γνωρίζει την συντριπτική ήττα με 6-0, λίγες μέρες μετά την μεγάλη πρόκριση που πήραν μέσα στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ, για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, που κατέκτησαν λίγο αργότερα απέναντι στον Ατρόμητο (3-0).

ΑΕΚ: Σάχα, Μανωλάς, Νασούτι, Ματέος, Λαγός, Καφές, Γκερέϊρο (46’ Λυμπερόπουλος), Μίτσελ (69’ Μπέρνς), Ντιόπ, Σκόκο (81’ Έντερ), Μπάχα

21η αγωνιστική (19/02/2017, ΟΑΚΑ): ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0:

Πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό στην δεύτερη θητεία του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της ΑΕΚ, τύχαινε να είναι και αυτό νικηφόρο με το ίδιο σκορ. Η Ένωση επικρατεί του -ανύπαρκτου- Ολυμπιακού με 1-0, με σκόρερ τον Αϊντάρεβιτς στο 34ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ, που πρώτα κόντραρε πάνω στο τοίχος και κέρδισε τον Λεάλι.

ΑΕΚ: Μπαρκας, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (66’ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος (84’ Βινίσιους), Πατίτο (55’ Γιόχανσον), Αραούχο

Ημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδος 1ο ματς (13/04/2017, Γ. Καραϊσκάκης): Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2

Ο Μανόλο Χιμένεθ επιστρέφει στο «Γ. Καραϊσκάκης» μετά απ’ την πρώτη του θητεία και την συντριβή του 6-0. Με την εξέλιξη όμως του αγώνα να μην έχει καμία σχέση με τον «εφιάλτη» του Μάρτη 2011. Η ΑΕΚ πατάει στην κυριολεξία τον Ολυμπιακό μέσα στην έδρα του και επικρατεί με 2-1, με τα γκολ του Αραούχο στο 6ο λεπτο και του Πατίτο στο 64ο λεπτό, με τους Ερυθρόλευκους να είχαν ισοφαρίσει στο 13’, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο να μην μπαίνουν ποτέ στον …αγωνιστικό χώρο και η ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (89’ Μπακασέτας), Μάνταλος (81’ Αραβίδης), Πατίτο (74’ Γαλανόπουλος), Αραούχο

Ημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδος 2ο ματς (26/04/2017, ΟΑΚΑ): ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-1

Στο δεύτερο ματς του ημιτελικού η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί αν σε κάποιες φάσεις ήταν πιο εύστοχη. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, το άγχος κυρίευσε παίκτες και προπονητή και ένα λάθος του Μάνταλου στην μεσαία γραμμή, έβγαλε τον Ολυμπιακό στην αντεπίθεση και ο Ρομάο έκανε το 0-1, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Έπειτα από ένα ροντέο στον αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΚ ηττήθηκε αλλά προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (78’ Αλμέιδα), Μάνταλος (90+2’ Βάργκας), Πατίτο (62’ Γαλανόπουλος), Αραούχο

Ο Μανόλο Χιμένεθ έχει σήμερα την ευκαιρία να κάνει τέσσερις τις νίκες του απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά να δώσει και μια διαφορά +5 βαθμών στην ΑΕΚ, στο βαθμολογικό πίνακα. Όλα θα φανούν το βράδυ στις 20:30 στο ΟΑΚΑ.