09.9
14:52

Θετικά δείγματα η Βασίλισσα με σούπερ Μπάρλοου!

Η ΑΕΚ έδειξε καλά σημάδια (αν εξαιρέσουμε τα τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού) δείχνοντας ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο και επικράτησε της Μπενίτ Μπαϊρόιτ με 90-85. Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Μπάρλοου, αλλά και οι Σάκοτα, Μωραϊτης, Ντελριόι.

Στη πρώτη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε κάπως νωθρά ψάχνοντας όσο να ‘ναι τα αγωνιστικά της βήματα. Όσο πέρναγε η ώρα όλο και βελτιωνόταν με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς απ’ τους 6 πόντους που βρισκόταν πίσω και να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι δυο ομάδες μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο αλλά τελικά η Μπαϊρόιτ προηγήθηκε με την λήξη της πρώτης περιόδου με 21-22.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα βελτιώθηκε όλο και περισσότερα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάρλοου κατάφερε να αποκτήσει και μια διαφορά 6-7 πόντων, μέχρι που οι Γερμανοί ξανά μείωσαν στον πόντο. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να προηγείται αυτήν την φορά των Γερμανών, με 42-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση εμφανίστηκε ακόμα πιο καλύτερη, με τον Μπάρλοου να συνεχίζει στο ίδιο μήκος κύματος την πολύ καλή εμφάνιση του, ενώ και ο Δημήτρης Μωραϊτης ξεχώρισε, παίρνοντας και ευστοχώντας σε κάποια σουτ του, αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κρατήσει το υπέρ της σκορ, αποκτώντας παράλληλα και διαφορά με 68-53 το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο του ματς, παρότι συνέχισε να κρατάει την μεγάλη διαφορά υπέρ της η ΑΕΚ, στα τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού, έδειξε αυτοκτονικές τάσεις, αφού επέτρεψε στους Γερμανούς να επιστρέψουν στο σκορ και 40 δευτερόλεπτα απ’ το τέλος του ματς να βρίσκονται στο -2. Τελικά, η Ένωση εκμεταλλεύτηκε τις βολές που της έδωσε η Μπαϊρόιτ και κατάφερε να επιβληθεί με 90-85 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-40, 68-53, 90-85.

ΑΕΚ (Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 17 (1), Μωραΐτης 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Άτιτς 7 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Μπάρλοου 22 (5), Τσαλμπούρης, Μαυροειδής 10, Τζέιμς 6, Ελονού 9, Αγραβάνης.