25.8
09:15

Έσπασε το ρόδι ο Λάζαρος… ξανά με Μανόλο!

Η ΑΕΚ από χθες βρίσκεται στους ομίλους του Europa League, μετά από έξι χρόνια, αφού πήρε μια μεγάλη νίκη-πρόκριση επί της Κλαμπ Μπριζ με 3-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας – Ευρωπαϊκό γκολ έπειτα από έξι χρόνια.

Στους ομίλους ξανά… με τον Ανδαλουσιανό τεχνικό

Έξι χρόνια περίμενε ο λαός της ΑΕΚ για να δει την ομάδα να συμμετέχει σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η τελευταία φορά ήταν την αγωνιστική περίοδο 2011-12′, όταν στο πάγκο της ομάδας ήταν και πάλι ο Μανόλο Χιμένεθ.

Τότε η Ένωση δυσκολέυτηκε για να φτάσει στους ομίλους, αφού προκρίθηκε στο δεύτερο αγώνα με την Ντιναμό Τυφλίδας. Στον πρώτο αγώνα η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 και στο δεύτερο παιχνίδι πήρε την πρόκριση στην παράταση (1-1).

Οι Άντερλεχτ, Λοκομοτίβ Μόσχας, Στουρμ Γκρατς ήταν οι αντίπαλοι της Ένωσης, όπου αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης με μια νίκη στην Αυστρία επί της Στουρμ Γκρατς και πέντε ήττες.

Ευρωπαϊκό γκολ… έξι χρόνια μετά

Η Ένωση είχε σκοράρει το τελευταίο της γκολ (μέχρι χθες) στην Ευρώπη την σεζόν 2011-12′ στην Αυστρία, κόντρα στην Στουρμ Γκρατς με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη.

Η ΑΕΚ δεν επέστρεψε φέτος στην Ευρώπη, αλλά φέτος κατάφερε να σπάσει την κατάρα του γκολ. Πέρσι οι ”κιτρινόμαυροι” βρήκαν στο δρόμο τους την Γαλλική Σεντ Ετιέν και αποκλείστηκαν χωρίς να σημειώσουν γκολ. Φέτος η Ένωση πέτυχε στο δρόμο της την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τα προκριματικά του Champions League, όπου αποκλείστηκε και πάλι χωρίς να πετύχει κάποιο γκολ.

Έσπασε το ρόδι… ο Λάζαρος

Η ΑΕΚ χθες πήρε μια τεράστια νίκη, μια τεράστια πρόκριση έξι χρόνια μετά σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Μάλιστα μετά από έξι χρόνια, έσπασε την κατάρα του γκολ και όχι με ένα αλλά με τρία (!).

Ο Σιμόες στο 26′ λεπτό της χθεσινής αναμέτρησης με την Κλαμπ Μπριζ, κέρδισε πέναλτι και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και σκόραρε μετά από 2.080 (!) μέρες.