24.8
22:55

Να ‘χα χίλια μάτια να σε βλέπω!

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ στο καλύτερο παιχνίδι της επί εποχής του Ανδαλουσιανού τεχνικού, γονάτισε την Μπριζ (3-0) με κορυφαίους τους Σιμόες και Λόπες και πέρασε μετά από 6 χρόνια απραξίας στην Ευρώπη στους ομίλους του Europa League

Με διάθεση για να πνίξουν τον αντίπαλο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν οι «κιτρινόμαυροι» που μόλις στο 5ο λεπτό χάνει την πρώτη τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κλωναρίδης σούταρε μέσα από την περιοχή με το αριστερό και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Ο Λόπες πήρε το ριμπάουντ, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Επτά λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για την Ένωση. Ο Λάζαρος συγκεκριμένα εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλευρά, η μπάλα έσκασε στον αγωνιστικό χώρο, δεν την ακούμπησε κανένας, και εντέλει πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Αμέσως στο επόμενο λεπτό ο Μάνταλος βρέθηκε πεσμένος στη μεγάλη περιοχή των Βέλγων με τον διαιτητή να δείχνει παίζεται και το ριπλέι να τον δικαιώνει.

Η ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά πάτησε κυριολεκτικά την Μπριζ, με την άμυνα των Βέλγων ειδικά μετά το δοκάρι να δείχνει να τα έχει χαμένα. Στη συνέχεια προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό της μάταια όμως καθώς στο 27ο λεπτό ο Χόρβατ ανατρέπει καθαρά τον Λόπες μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα και ο Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Η Μπριζ και πάλι προσπάθησε να ανέβει ψηλά μετά το γκολ όμως προδόθηκε και πάλι 6 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Κλωναρίδη να τσιμπάει πανέμορφα την μπάλα στον Λόπες με τον πορτογάλο να σεντράρει υπέροχα στο δεύτερο δοκάρι τον Λάζαρο να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Σιμόες μπήκε στη φάση πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-0 για την ΑΕΚ.

Νοχελικά ξεκίνησε η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο με την Μπριζ να παίρνει από νωρίς την κατοχή της μπάλας. Οι Βέλγοι μπήκαν με σκοπό να πιέσουν χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν στα πρώτα λεπτά κάποια ιδιαίτερη απειλή στην ΑΕΚ. Μάλιστα στο 57’ η Ένωση βγήκε σε αντεπίθεση μετά από πάσα του Κλωναρίδη στον Λόπες με τον τελευταίο να πιάνει το σουτ από πλάγια θέση και την μπάλα να περνάει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα και μετά από σέντρα του Μάνταλου από αριστερά ο Χόρβατ διώχνει με υπερένταση τη μπάλα με το ένα χέρι.

Η ΜΠΡΙΖ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ Η ΑΕΚ ΤΟ ΓΚΟΛ

Ο Μανόλο Χιμένει σε αυτό το σημείο πέρασε τον Γιόχανσον στο παιχνίδι αντί του Λόπες και γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1 προκειμένου να γεμίσει με αυτόν τον τρόπο το κέντρο του, ενώ λίγο αργότερα πέρασε και τον Αλμέιδα στη θέση του κουρασμένου Κλωναρίδη. Η Μπριζ συνέχισε να έχει την υπεροχή χωρίς ωστόσο να απειλή την πολύ καλά στημένη άμυνα της ΑΕΚ.

Στο 77’ ο Αλμέιδα βρήκε με τακουνάκι στην περιοχή τον Γαλανόπουλο, με τον νεαρό άσο της Ένωσης από πλεονεκτική θέση να βρίσκει αέρα και να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0 και να κλειδώσει οριστικά την πρόκριση.

Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει εκεί για την Ένωση που κάθε αντεπίθεση της μύριζε και γκολ! Στο 90’ γυριστή κεφαλιά του Μάνταλου μέσα στην περιοχή της Μπριζ, ο Σιμόες τσίμπησε τη μπάλα, ο Χόρβατ δεν μπόρεσε να διώξει, με τον πορτογάλο να σπρώχνει στα δίχτυα τη μπάλα προ κενής εστίας για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Βράνιες, Λόπες (61’ Γιόχανσον), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Κλωναρίδης (67’ Αλμέιδα), Χριστοδουλόπουλος (78’ Γκάλο).

Μπριζ (Λέκο): Χόρβατ, Παλάσιος (50’ Κουλς), Ενγκελς, Ντένσβιλ, Βόρμερ, Νακάμπα, Βανάκεν, Ντε Μποκ, Ντιαμπί, Βόσεν (46’ Ραφαέλοφ), Ντένις (57’ Λιμπόμπ) .

Κίτρινες: 25’ Παλάσιος