17.8
23:45

Στην Αθήνα για την πρόκριση

Ισόπαλη στο Μπριζ (0-0) με την τοπική ομάδα ήρθε η ΑΕΚ που είχε τις ευκαιρίες για να πάρει το διπλό στο Βέλγιο ωστόσο η τραβηγμένη κόκκινη κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης στον Λιβάγια στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έκοψε τα φτερά του δικέφαλου

Καλά διαβασμένη εμφανίστηκε η Ένωση στο Jan Breydel Stadium καθώς κατάφερε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να πάρει τα ηνία του αγώνα και να βρεθεί μάλιστα και πολύ κοντά στο να ανοίξει πρώτη το σκορ στην αναμέτρηση.

Στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κλωναρίδης γύρισε τη μπάλα από αριστερά ο Μάνταλος έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Αυτή ήταν και η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ που στο αμέσως επόμενο λεπτό βρέθηκε και πάλι πολύ κοντά στο γκολ. Ο Μάνταλος και πάλι αυτή τη φορά έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Σίμονς να βάζει το πόδι του στη μπάλα δίνοντας πορεία προς τα δίχτυα της ομάδας του, αλλά ο Χόρβαυ με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ γλιτώνοντας την ομάδα του από το αυτογκόλ.

Στη συνέχεια η Μπριζ ισορρόπησε το παιχνίδι της Ένωσης και προσπάθησε να κάνει το δικό της παιχνίδι βγαίνοντας στην επίθεση όπου ήταν και το δυνατό της σημείο. Παρ’ όλα αυτά οι όποιες υποψίες για φάση έγιναν από στημένες προσπάθειες ενώ η ΑΕΚ διατήρησε το σκορ στο μηδέν στα όποια λεπτά πίεσαν στο πρώτο μέρος οι Βέλγοι.

Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ είχε μια καλή κόντρα με τον Λόπες να πατά περιοχή και να ψάχνει το γκολ με το σουτ από δύσκολη θέση και αριστερά όπως επιτέθηκε η Ένωση, ένα σουτ που όμως δεν βρήκε στόχο. Καλά οργανωμένη η ΑΕΚ στα μετόπισθεν όμως δεν απείλησε όσο θα μπορούσε στο πρώτο μέρος που είχε την ευκαιρία να βρει αυτή πρώτη δίχτυα.

Φουλ κάρτες και όλα στο μηδέν

Δυνατό το δεύτερο ημίχρονο το οποίο είχε πολλές μονομαχίες οι οποίες ανάγκασαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να βγάλει από το τσεπάκι του πολλές φορές τις κάρτες του. Ο Χιμένεθ πέρασε νωρίς στο παιχνίδι τον Λάζαρο αντί του Κλωναρίδη που δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασε τον Λιβάγια καθώς ο Κροάτης επιθετικός της Ένωσης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα πάτημα στον Σίμονς. Αυστηρή η απόφαση του διαιτητή που άφησε την Ένωση από το 58ο λεπτό με δέκα παίκτες, καθώς το μαρκάρισμα του Κροάτη δεν μοιάζει να έχει κάποια πρόθεση να τραυματίσει τον Σίμονς.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 63ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος είχε ατομική προσπάθεια με τον Χόρβατ να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 69’ ο Ανέστης κρατάει το μηδέν σε σουτ του Βάνακεν εκτός περιοχής. Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός της ΑΕΚ ανακάτεψε την τράπουλα στα επόμενα λεπτά περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Γιόχανσον και αργότερα και τον Αϊντάρεβιτς. Η Μπριζ από την πλευρά της πίεσε για το γκολ και με παίκτη παραπάνω ωστόσο δεν κατάφερε τίποτα αντιθέτως η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να κλέψει την αναμέτρηση μετά από πονηρή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, τακουνάκι του Τσόσιτς, αλλά η μπάλα κόντραρε σε συμπαίκτη του και έφυγε άουτ!

Μπριζ: Χόρβαθ, Σίμονς, Παλάσιος (72’ Ραφαέλοφ), Βόσεν (57’ Ουέσλι), Λιμπομπέ, Βάνακε, Ντέσβιλ, Βορμέρ, Νακαμπά, Μποναβεντούρ, Μέχελ.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (73’ Γιόχανσον), Κλωναρίδης (58’ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια.

Κίτρινες: 15’ Λιβάγια, 23’ Βράνιες, 54’ Λόπες, 58’ Λιβάγια, 66’ Ουέσλι, 68’ Τσόσιτς, 74’ Βόρμερ, 90’ Ντέσβιλ

Κόκκινες: 58’ Λιβάγια