12.8
22:50

Καλύτερος ο ΠΑΣ, 1-0 την Κέρκυρα στο “νησί των Φαιάκων”

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκε νικητής στο φιλικό κόντρα στην Κέρκυρα που διεξήχθη στο νησί με τους Γιαννιώτες να επικρατούν με 1-0.

Καλύτερο πρόσωπο έδειξε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο εκτός έδρας φιλικό με την Κέρκυρα και πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Χαλκιάδακη. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι έχοντας δυο ευκαιρίες 13′ και το 20′ αλλά χωρίς να μπορέσει να γίνει απειλητικός προς την εστία του Κουτζαβασίλη.

Οι γηπεδούχοι στο 29′ έφτασαν κοντά στο γκολ με σουτ του Κόντου εκτός περιοχής το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βελλίδης.

Ο ΠΑΣ απείλησε στο 33′ όταν ο Κόντε σούταρε αλλά και πάλι ο Κουτζαβασίλης είπε “όχι” με μια εντυπωσιακή επέμβαση.Δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο όμως και τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Γιάκος με διαγώνια πάσα βρήκε τον Χαλκιαδάκη που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια χωρίς αποτέλεσμα και η καλύτερη στιγμή τους ήταν στο 84′ όταν έπαιξαν γρήγορα ένα φάουλ και ο Ζορμπάς σούταρε, για να κρατήσει το μηδέν με δύσκολη επέμβαση ο Βελλίδης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (62′ Μαυροπάνος), Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες (68′ Καρανίκας), Λίλα (61′ Κοζορώνης), Γαρουφαλιάς, Γιάκος (69′ Βιδάλ), Χαλκιαδάκης, Κόντε (83′ Μπετρά).

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς, Γκόμεζ, Κόντος, Σιόντης, Μπαλάφας, Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Βάργκας.

Πηγή: sport24.gr