12.8
22:25

Ισόπαλη 1-1 η πρόβα τζενεράλε για ΑΕΛ και Ξάνθη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΛ και τη Ξάνθη στο τελευταίο φιλικό που έδωσαν οι δυο ομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ισόπαλη (1-1) έληξε η πρόβα τζενεράλε για ΑΕΛ και Ξάνθη με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και να έχουν κάποιες φάσεις εκατέρωθεν για να πάρουν τη νίκη. Και πάλι όμως δεν έλειψαν τα νεύρα και οι αψιμαχίες.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στην αναμέτρηση με τον Λεοζίνιο στο 11′ ενώ στο 22′ οι “βυσσινί” κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Κουτσιανικούλη αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Λισγάρα στο 40′ ενώ είχαν ευκαιρία να κάνουν το 2-1 στο 44′ αλλά το σουτ του Λαμπρόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Δοκάρι είχε και η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντέλετιτς στη μοναδική καλή στιγμή στην επανάληψη με το ματς να λήγει ισόπαλο.

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Φάρκας, Ζίζιτς, Γουάλας (78′ Κοντόρ), Ανδρεόπουλος (78′ Αναστασόπουλος), Λαμπρόπουλος (80′ Γιαννιτσάνης), Κουτσιανικούλης (76′ Κρίζμαν), Περόνε (60′ Ναζλίδης), Λεοζίνιο (60′ Φατιόν), Ντέλετιτς (78′ Ντοντό).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Καμαρά (60′ Μεχία), Μέντες (90′ Μελιόπουλος), Κασάδο, Λασγάρας, Γιέντρισεκ, Ρότσε (73′ Φασίης), Φλίσκας (54′ Ορφανίδης), Λουσέρο (76′ Κώστας), Ντε Λούκας, Μπαξεβανίδη.

Πηγή: sport24.gr