30.7
19:20

Δύο στα δύο η Εθνική

Η Εθνική Εφήβων έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ της +16 όμως χρειάστηκε τη μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Καλαϊτζάκη για να κάνει το 2/2 στο Eurobasket U18.

Μετά την εύκολη επικράτηση επί της Σλοβενίας στην πρεμιέρα του Eurobasket U18, η Εθνική Εφήβων είχε σαφώς πιο δύσκολο έργο στη δεύτερη αγωνιστική ημέρα της διοργάνωσης απέναντι στη Φινλανδία. Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο (46-30, στο 20′) όμως οι Φινλανδοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης «σφράγισε» τη νίκη της Εθνικής με 23 πόντους (8/10 βολές, 3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ αλλά και 6 λάθη σε 33’34” συμμετοχής.

Αύριο (31/7) η Ελλάδα αντιμετωπίζει τη Λιθουανία στις 21:15.

Ο αγώνας

Η Φινλανδία προηγήθηκε 9-13 με τον Χέινονεν στα 3’14” για το τέλος της τρίτης περιόδου όμως ο Γιώργος Καλαϊτζάκης σκόραρε πέντε σερί πόντους (14-13, 8’02”) και η ελληνική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 19-15 έχοντας 8/12 βολές, 4/11 δίποντα και 9 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια η Ελλάδα πέτυχε τρία σερί τρίποντα και προηγήθηκε με 28-17, παρ’ όλο που ο Μωραΐτης αντιμετώπιζε πρόβλημα με τα φάουλ.

Οι Φινλανδοί μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (31-23) ωστόσο ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης αρχικώς κι εν συνεχεία ο Πιλάβιος με τρίποντο αποκατέστησαν την… τάξη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-30! Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου είχε 28 ριμπάουντ (σ.σ. τα 12 επιθετικά) αντί 19 της Φινλανδίας ενώ ο Γ. Καλαϊτζάκης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι Φινλανδοί αντέδρασαν, άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 14-4 και μείωσαν σε 50-44 με τον Ταχβανάινεν.

Οι αντίπαλοι της ελληνικής ομάδας βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μάζεψαν τη διαφορά σε 58-52 στο 30′. Μετά τα 2/11 τρίποντα στο α’ μέρος, οι «μπλε» είχαν 4/8 πίσω από τα 6μ.75 στη γ’ περίοδο! Μάλιστα ο Γκούσταβσον μείωσε σε 64-61 στα 4’50” για το τέλος ενώ ο Γιαντούνεν έκανε το 66-65 στα 3’05! Ο Χέινονεν έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι κάνοντας το 75-73 στο 39’19”, ο Σιργιάμακ σκόραρε για το 77-75 στα 21″ όμως οι Γ. Καλαϊτζάκης και Μωραϊτης κλείδωσαν τη νίκη της Εθνικής από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-30, 58-52, 81-78.

Πηγή: gazzetta.gr