17.5
17:15

Έχασε μόνη της την ευκαιρία και τώρα… τρέχει!

Η κακή ΑΕΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Πανιώνιο με 0-1 μετά από γκολ του Γεσίλ, πληρώνοντας την κακή και αργή ανάπτυξη της στο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου το 4-3-3 που επέλεξε ο Μανόλο Χιμένεθ δεν της βγήκε αυτή τη φορά

Την ευκαιρία να καρπωθεί τρεις ακόμη βαθμούς διατηρώντας την πρώτη της θέση στην ειδική βαθμολογία των playoffsτης SuperLeagueέχασε η Ένωση η οποία ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Μουδιασμένο το ξεκίνημα για την ΑΕΚ που ξεκίνησε το ματς σε σχήμα 4-3-3 και δέχθηκε νωρίς το γκολ μετά από ωραίο συνδυασμό του Μπεν με τον Γεσίλ με τον τελευταίο να πλασάρει τον Μπάρκα που φέρει ευθύνη για το τέρμα που δέχεται.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει στην αμέσως επόμενη ευκαιρία που της δόθηκε και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό μετά από σέντρα του Γκάλο από δεξιά με τους Πέκχαρτ και Αραούχο να μην μπορούν να φτάσουν τη μπάλα.

Η φλύαρη υπεροχή και κατοχή της Ένωσης στο πρώτο ημίχρονο σε συνδυασμό όμως με τον κακό επιθετικό προσανατολισμό δεν της έδωσαν την δυνατότητα να έχει πολλές τελικές προσπάθειες, με την αμέσως επόμενη καλή στιγμή της να έρχεται στο 27’ μετά από σουτ του Αραούχο που χτυπάει στον Οικονόμου και στη συνέχεια της φάσης νέο σουτ που χτυπάει και πάλι αυτή τη φορά στον Τασούλη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει παραπάνω την καλοοργανωμένη άμυνα του Πανιωνίου και 10 λεπτά αργότερα στρώθηκε η μπάλα στον Γκάλο μετά από αναποτελεσματική απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας αλλά ο Γιαννιώτης είπε “όχι”, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Την τελευταία καλή στιγμή πριν την ανάπαυλα την είχε ο Πανιώνιος με τον Γεσίλ με το κεφάλι να προλαβαίνει την κακή έξοδο του Μπάρκα ωστόσο ο Γερμανός στη συνέχεια έπεσε κάτω ζητώντας πέναλτι σε μια φάση που το ριπλέι δεν τον δικαιώνει.

Κακή ανάπτυξη – μηδέν στο πηλίκο

Ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στη μάχη του δευτέρου ημιχρόνου τους Χριστοδουλόπουλο και Πατίτο ευελπιστώντας να αλλάξει άρδην την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε νωρίς με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από τον άξονα, και τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα στο 52’ η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση καθώς μετά από σέντρα του Γκάλο ο Βράνιες βγαίνει αφύλακτος πιάνει την κεφαλιά η οποία περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός της ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του περνώντας τον Αλμέιδα στον αγωνιστικό χώρο αντί του μέτριου Πέκχαρτ και πέρασαν αρκετά λεπτά μέχρι να βγάλει την πρώτη της καλή ενέργεια με τον Πορτογάλο επιθετικό να πιάνει μια καλή κεφαλιά στο 73’ μετά από σέντρα του Γκάλο, η οποία πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ του Πανιωνίου.

Η τεράστια ευκαιρία ήρθε και πάλι για την ΑΕΚ μετά από σουτ βολίδα του Γκάλο που έβγαλε με εξαιρετική επέμβαση ο κρατώντας ανέπαφη την εστία του δέκα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Αμέσως στην επόμενη φάση και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σιμόες βρέθηκε στην περιοχή σε ευνοϊκή θέση για γκολ όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε και δοκάρι στο 89’ μετά από γύρισμα του Σιμόες από αριστερά, με την μπάλα να κοντράρει στον Οικονόμου, να περνά πάνω από τον Γιαννιώτη αλλά να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (Ροντρίγκες 45’), Βάργκας (Χριστοδουλόπουλος 45’), Πέκχαρτ (61’ Αλμέιδα), Αραούχο

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος (Γκιοατά 57’), Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασούλης, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν (Ταπόκο 90′), Σοτζεϊ, Μασούρας, Γεσίλ (Λάμπρου 76’)

Κίτρινες: 18’ Γεσίλ, 48’ Βλάχος, 49’ Οικονόμου, 60’ Κόρμπος