06:02

Έπαιξε σαν ΑΕΚ και «εξαφάνισε» τον ΠΑΟΚ!

Κώστας Κοσικίδης

Πολύ καλή εμφάνιση των Κιτρινόμαυρων, αλλά και αποτελεσματικό στήσιμο της ομάδας απ’ τον Μανόλο Χιμένεθ, που διάβασε πλήρως και πήρε την …«ταυτότητα» προπονητικά του Βλάνταν Ίβιτς. Το ΑΕΚ1924 αναλύει!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το «δεξί» τη διαδικασία των play offs της Super League, νικώντας τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα με 1-0, κάτω από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά και ένα καλό διαχειρισμό του σκορ στο δεύτερο.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έδειξε πολύ καλή εικόνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας ξέχωρα αρκετοί παίκτες το καλό τους πρόσωπο. Συγκεκριμένα, η αμυντική λειτουργία της ομάδας, λειτούργησε άψογα σε ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι, κλείνοντας κάθε απειλή ή υποψία απειλής προς την εστία του Ανέστη.

Μακράν απ’ τους κορυφαίους στην άμυνα ήταν το δίδυμο Τσιγκρίνσκι-Βράνιες, με τον Βόσνιο να βρίσκεται πάντα στα όρια του δυνατού και όχι του αντιαθλητικού, σε κάθε μονομαχία, δείχνοντας ξεκάθαρα και την αποφασιστικότητα του, ενώ ο Ουκρανός έδινε την ηρεμία στα μετόπισθεν με το «αρχοντικό» στυλ του και την εμπειρία του.

Απ’ την άλλη, στη μεσαία γραμμή, φάνηκε το σωστό στήσιμο της Ένωσης απ’ τον Μανόλο Χιμένεθ, επιλέγοντας η τριάδα στα χαφ στο 4-3-3, να αποτελείται απ’ τους Σιμόες, Αϊντάρεβιτς και Γαλανόπουλο. Οι τρεις τους, έδεσαν περίφημα στο κέντρο του ΠΑΟΚ, που με τα πολλά τρεξίματα και με το πρέσινγκ ψηλά, ανάγκαζαν τους αντιπάλους τους, σε βεβιασμένα λάθη.

Βέβαια, μεγάλο ρόλο έπαιξαν και οι σωστές μεταβιβάσεις απ’ την άμυνα στην επίθεση, τις οποίες  είχε αναλάβει η τριάδα στα χαφ και τα κατάφερε χωρίς κανένα πρόβλημα και με άνεση στη μεσαία γραμμή.

Τέλος και η επίθεση της ΑΕΚ, με Χριστοδουλόπουλο, Μάνταλο και Αραούχο, δημιούργησαν κινδύνους προς την εστία του Παναγιώτη Γλύκου. Οι δυο πρώτοι ήταν περισσότερο δραστήριοι, απ’ τον Αργεντινό επιθετικό, ο οποίος βέβαια είχε κλειστεί περίφημα και σε αυτό το ματς απ’ τον Βαρέλα και τον Κρέσπο.

Όμως έστω κι έτσι έγινε ιδιαίτερα απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο σε μια-δυο φάσεις όπου θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας, αν είχε λίγο την τύχη με το μέρος του. Απ’ την άλλη ο Χριστοδουλόπουλος και ο Μάνταλος, ήταν συγκλονιστικοί, με τον πρώτο να καταθέτει ψυχή σε άμυνα και επίθεση για τα 94 λεπτά που αγωνίστηκε.

Γενικά, η ΑΕΚ κατέβηκε πλήρως διαβασμένη και σωστά στημένη απ’ τον Μανόλο Χιμένεθ, κατάφερε να κερδίσει και να κλειδώσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, αλλά και να αποδείξει παράλληλα ποια είναι καλύτερη ομάδα, μια εβδομάδα μετά τον τελικό της ντροπής, που …διορίστηκαν νικητές οι «ασπρόμαυροι».