13.5
17:30

Νίκησε και τώρα περιμένει…

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της και κέρδισε με 32-27 εκτός έδρας τον ΔΙΚΕΑ, περιμένοντας πλέον το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα ανάμεσα στον Διομήδη Άργους με τον Δούκα. Σε ήττα των εκπαιδευτηρίων ευελπιστούν οι μάγκες για να προκριθούν στον τελικό του πρωταθλήματος. Πολύ καλή εμφάνιση της Ένωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη για την νίκη στο παιχνίδι με τον ΔΙΚΕΑ για να κρατήσει τις ελπίδες ζωντανές για να πάρει την πρόκριση στο τελικό, σε συνδυασμό σε μια πιθανή ήττα του Δούκα απέναντι στο Διομήδη Άργους.

Η Ένωση πήρε νωρίς μια διαφορά δυο γκολ κάνοντας το σκορ 4-6, αλλά δεν την κράτησε για πολύ αφού ο ΔΙΚΕΑΣ κατάφερε να απαντήσει με ένα 5-0 και πηγαίνοντας την διαφορά στο +3 απ’ την ΑΕΚ.

Οι μάγκες προσπάθησαν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα να το καταφέρουν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, φέρνοντας μάλιστα και το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά, όπως δηλαδή τελείωσε το πρώτο με αποτέλεσμα να αποκτήσει μια διαφορά των δυο γκολ, με σκορ 17-19. Όμως η Ένωση δεν έμεινε εκεί, συνεχίζοντας να κρατάει την υπέρ της διαφορά, φτάνοντας την μάλιστα και στο +3 με σκορ 19-22.

Στην συνέχεια ο «Δικέφαλος» κράτησε την διαφορά και σε κάποια σημεία την μεγάλωσε κιόλας, με τον ΔΙΚΕΑ να προσπαθεί να απαντήσει. Στο τέλος όμως οι μάγκες κράτησαν μακριά στο σκορ την ομάδα των ΙΕΚ Ξυνή καθαρίζοντας μια και καλή τον αντίπαλο, επικρατώντας με 27-32 στον αγώνα, κλείνοντας έτσι την διαδικασία των playoff.

Πλέον, η Ένωση περιμένει το αυριανό αποτέλεσμα ανάμεσα στον –αδιάφορο- Διομήδη Άργους και τον Δούκα, αφού με ήττα των Εκπαιδευτηρίων προκρίνονται στο τελικό του πρωταθλήματος, που έχει προκριθεί εδώ και καιρό ο ΔΙΚΕΑΣ. Αλλιώς σε περίπτωση νίκης του Δούκα, η ομάδα του Κώστα Τούτση θα τελειώσει την χρονιά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.