07.5
17:47

Εξασφάλισε την 3η θέση και ελπίζει για τελικό!

Οι μάγκες επικράτησαν με 29-27 του Διομήδη Άργους, εξασφαλίζοντας την 3η θέση και το Ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη χρονιά, αλλά κρατήθηκαν ζωντανές οι ελπίδες για πρόκριση στο τελικό του πρωταθλήματος. Πολύ καλή όλη η AEK στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι όπως και ο Διομήδης και μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά το σκορ ήταν 5-5. Οι δυο ομάδες αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα αμυντικά, με αποτέλεσμα στην επίθεση να μην αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.

Όσο περνούσε η ώρα η εικόνα του παιχνιδιού βελτιωνόταν και περιορίστηκαν αμυντικά οι δυο ομάδες, γι’ αυτό και το σκορ ισορρόπησε για το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το 12-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν οι δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Διομήδης βελτιώθηκε και εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στο +3 με σκορ 17-19.

Η Ένωση κατάφερε δέκα λεπτά πριν λήξει το παιχνίδι να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 23-23. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων», η Ένωση έφτασε να προηγείται στο σκορ ακόμα και με δυο γκολ. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος και επικράτησε τελικά με 29-27 του Διομήδη Άργους.

Με αυτήν την νίκη η ΑΕΚ παίρνει το Ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη χρονιά, αφού εξασφάλισε σίγουρα την 3η θέση, ενώ κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για τον τελικό του πρωταθλήματος.