29.4
16:45

Κακή εικόνα και ήττα για την ΑΕΚ

Οι μάγκες ηττήθηκαν με 20-26 εντός έδρας απ’ τον Δούκα και έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους, για τον τελικό του πρωταθλήματος. Πολύ κακή εικόνα η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο, ενώ έχει παράπονα για κάποιες αποφάσεις απ’ την διαιτησία.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι, δείχνοντας προβλήματα στην άμυνα της αλλά κυρίως στην επίθεση. Ο Δούκας έκανε ένα σερί απέναντι στην προβληματική Ένωση και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει το σκορ στο 4-0, κρατώντας μακριά απ’ το γκολ τους «κιτρινόμαυρους».

Η Ένωση συνέχισε να δυσκολεύεται στο επιθετικό κομμάτι αλλά κατάφερε δέκα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, να προσπαθήσει να απαντήσει ρίχνοντας την διαφορά στο σκορ και πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του αγώνα με σκορ 5-10, με τους μάγκες να βρίσκονται στο -5 απ’ τον Δούκα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να συνεχίσει να κυνηγάει τον Δούκα για να μειώσει και να ισοφαρίσει, αλλά τα Εκπαιδευτήρια κρατούσαν την διαφορά καθαρά στα χέρια τους. Η Ένωση κατάφερε και στο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, είχε μειώσει στα τέσσερα γκολ, αλλά ο Δούκας απάντησε πηγαίνοντας την διαφορά στα έξι γκολ.

Οι μάγκες δεν κατάφεραν ούτε στην πορεία του δευτέρου ημιχρόνου να αποσπάσουν κάτι διαφορετικό, με τον Δούκα να παραμένει μπροστά στο σκορ και να μεγαλώνει την διαφορά, εξασφαλίζοντας μια ασφάλεια στο σκορ, καταφέρνοντας να πάνε με αυτήν μέχρι το τέλος του αγώνα με το +6 υπέρ τους και με σκορ 20-26 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το …αριστερό την διαδικασία των πλέι οφ και μετά απ’ αυτήν την ήττα δυσκολεύει τα πράγματα για τον τελικό του πρωταθλήματος. Φαίνεται πως οι παίκτες της Ένωσης, έμειναν στο προηγούμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Μίκρα και έδειξαν εκτός τόπου και χρόνου απ’ τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Πλέον πρέπει να κοιτάξουν το επόμενο ματς με τον Διομήδη Άργους που θα γίνει και πάλι στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, ώστε να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης για τον τελικό του πρωταθλήματος.