22.4
18:17

Μάγκες με τα όλα τους στα πλέι οφ!

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με 24-24 σε ένα δραματικό παιχνίδι στην Μίκρα απέναντι στον ΠΑΟΚ, κλειδώνοντας μια θέση στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας εκτός τους Θεσσαλονικείς. Κακή στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση, πολύ καλή όλη η ομάδα στο δεύτερο, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χρήστο και Παναγιώτη Νικολαΐδη, Γιώργο Πέρρο και Διονύση Γεωργιάδη.

Οι μάγκες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρει νωρίς προβάδισμα δυο γκολ ο ΠΑΟΚ με το σκορ στο 4-2. Η Ένωση προσπάθησε να κρατήσει κοντά της στο σκορ τους «ασπρόμαυρους» και ισοφάρισε σε 4-4 μετά από πέντε λεπτά.

Οι Θεσσαλονικείς όμως, αντέδρασαν γρήγορα και ξαναπήραν προβάδισμα δυο γκολ, αλλά η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (7-7). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ, αλλά με τον ΠΑΟΚ να έχει το πρώτο προβάδισμα.

Οι «ασπρόμαυροι» απ’ εκεί και έπειτα πήραν μια διαφορά στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη που έκανε η Ένωση στο παιχνίδι, φτάνοντας το σκορ στο 14-8, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 15-9 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να μειώσει στο ματς, με τα πρώτα πέντε λεπτά να κάνει το σκορ στο 16-12. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην είχε μπει καλά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά βελτιώθηκε έπειτα και ξαναπήρε διαφορά κάνοντας το 20-14.

Όμως, οι μάγκες έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί αποκαλούνται μάγκες, αλλά και το ότι δεν τα παρατάνε ποτέ. Κατάφεραν οι αθλητές του Κώστα Τούτση, αφού βελτιώθηκαν κατά πολύ στην άμυνα και σοβαρεύτηκαν στην επίθεση, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χρήστο και Παναγιώτη Νικολαΐδη, Γιώργο Πέρρο και Διονύση Γεωργιάδη, να γυρίσουν το παιχνίδι και να βάλουν την ΑΕΚ ξανά μέσα στο κόλπο των πλέι οφ.

Με αποτέλεσμα να κάνουν το σκορ 20-20, απ’ εκεί και έπειτα όλοι οι παίκτες της Ένωσης κατέθεσαν σώμα και ψυχή για να πάρει ο «Δικέφαλος» το αποτέλεσμα που τον συνέφερε, για να κλειδώσει μια θέση στα πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δυο γκολ και έκανε το σκορ 24-22, όμως η ΑΕΚ κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα με το γκολ του Διονύση Γεωργιάδη. Στα τελευταία λεπτά και οι δυο ομάδες έχασαν από μια επίθεση, αλλά δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα και δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να εκδηλώσει επίθεση, τελειώνοντας το παιχνίδι ισόπαλο με 24-24.

Η Ένωση με αυτό το αποτέλεσμα σε συνδυασμό και τα παιχνίδια των Δούκα και Διομήδη, άφησε εκτός τετράδας τον ΠΑΟΚ και πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ.