11.4
05:56

Προβληματισμός και βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι!

Η κακή αμυντική λειτουργία της Ένωσης απέναντι στον Αερωπό Έδεσσας στο πρώτο ημίχρονο, ήταν κάτι που έφερε τον εκνευρισμό στον προπονητή της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να βελτιωθούν στην συνέχεια και να πάρουν την νίκη.

Στο παιχνίδι του Σαββάτου μπορεί η ΑΕΚ να επιβλήθηκε απέναντι στον Αερωπό 29-25, στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, αλλά η εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα η αμυντική λειτουργία είναι κάτι που προβλημάτισε τον Κώστα Τούτση.

Η Ένωση μόλις σε ένα ημίχρονο δέχτηκε 16 τέρματα, δείχνοντας ότι δεν είχε ούτε την υποτυπώδη άμυνα που θα έπρεπε να έχει, όπως στα προηγούμενα παιχνίδια, αφού για πρώτη φορά δέχτηκε τόσα πολλά γκολ σε ένα ημίχρονο.

Όπως ήταν λογικό αυτό δεν άρεσε καθόλου στον Κώστα Τούτση, που το επισήμανε στους αθλητές του στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να αλλάξουν την αμυντική τους λειτουργία στο δεύτερο μέρος, για να έρθει η νίκη.

Βέβαια, αυτό δεν το άφησε να περάσει έτσι ο προπονητής του “Δικεφάλου” και όπως είναι λογικό,  έκανε τις εξηγήσεις του, στους αθλητές του και στην προπόνηση της ομάδας, τονίζοντας ότι αν δεν άλλαζε η εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στην άμυνα, η Ένωση θα είχε μπει σε μεγάλες περιπέτειες για τα πλέι οφ, αφού θα είχε γνωρίσει την ήττα.

Γι’ αυτό και τους ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει να ξαναδεί αυτήν την εικόνα στην αμυντική τους λειτουργία στα επόμενα παιχνίδια, γιατί πολύ απλά οι αντίπαλοι απ’ εδώ και στο εξής (ο ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική και κατά πάσα πιθανότητα μετά στα πλέι οφ) δεν θα συγχωρήσουν τέτοια λάθη.

Η διακοπή του πρωταθλήματος δίνει ένα έξτρα κίνητρο στον προπονητή της ΑΕΚ, να δουλέψει σε αδυναμίες της ομάδας αυτές τις μέρες, έτσι ώστε να εμφανιστεί πανέτοιμη την μεθεπόμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.