08.4
13:32

Ένα βήμα πιο κοντά στα πλέι οφ!

Οι μάγκες επιβλήθηκαν με 29-25 του Αερωπού Έδεσσας, λόγω της πολύ καλής τους εμφάνισης στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον βρίσκονται ένα βήμα πιο κοντά στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, αφού παρέμειναν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά επιθετικά, αλλά αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην πολύ καλή επιθετική γραμμή του Αερωπόύ. Σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, οι δυο ομάδες πήγαιναν βήμα βήμα στο σκορ.

Μάλιστα, ο Αερωπός στο 5ο λεπτό του αγώνα απέκτησε μια διαφορά δυο γκολ, με το σκορ στο 2-4, αλλά η Ένωση αντέδρασε περνώντας μπροστά με 5-4. Στην συνέχεια, η Ένωση κρατούσε συνεχώς μια διαφορά στο σκορ, μέχρι που δέκα λεπτά πριν απ’ το τέλος του ημιχρόνου, ο Αερωπός ισοφάρισε και πέρασε μπροστά πηγαίνοντας με το +1 υπέρ του στο ημίχρονο και το σκορ στο 15-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μάγκες μπήκαν πολύ δυνατά αμυντικά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να περιορίσει την ομάδα της Έδεσσας και με τον Συγγάρη να κατεβάζει τα ρολά, κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ με διαφορά δυο τερμάτων και το σκορ στο 18-16.

Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ δεν ξανά έμεινε πίσω στο σκορ, μεγαλώνοντας κι’ άλλο την διαφορά στο σκορ, φτάνοντας και στο +5, με σκορ 26-21. Στην συνέχεια ο Αερωπός προσπάθησε να μειώσει κάνοντας το σκορ 27-23.

Η διαφορά παρέμεινε στο +4, μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με σκορ 29-25, η Ένωση πήρε ακόμα μια νίκη συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί και παραμένοντας στην δεύτερη θέση.