01.4
16:40

Εύκολα και ξεκούραστα καθάρισε τον Άρη

Η ΑΕΚ επικράτησε με 20-28 εκτός έδρας του Άρη Νίκαιας, χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα και με σβηστές μηχανές πήρε το «διπλό» με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Καλή εικόνα απ’ όλη την ομάδα, με τον Κώστα Τούτση να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του.

Η Ένωση ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι απέναντι σε έναν μαχητικό Άρη Νίκαιας, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού με σκορ 8-8. Απ’ εκεί και έπειτα η Ένωση βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα κρατώντας τον Άρη μακριά απ’ την εστία του Θάνου Συγγάρη.

Κάπως έτσι η Ένωση πήρε προβάδισμα δυο γκολ και λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ τεσσάρων γκολ, κάνοντας το 9-13, πηγαίνοντας με αυτό στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Τούτση, μπήκε αποφασισμένη για να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Γι’ αυτό κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά στα έξι γκολ, κάνοντας το σκορ 10-16.

Η ΑΕΚ συνέχισε με σοβαρότητα το παιχνίδι της, δείχνοντας ότι δεν θα αφήσει πολλά περιθώρια στον Άρη Νίκαιας, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ στο 14-24 και αφήνοντας τους Νικαιώτες στο -10.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Άρης Νίκαιας εκμεταλλεύτηκε τις πολλές αλλαγές του Κώστα Τούτση (έπαιξαν όλοι οι παίκτες που είχε στην διάθεση  του) και μείωσε σε 20-26. Όμως οι μάγκες προς το τέλος του παιχνιδιού δημιούργησαν το τελικό 20-28.

Πλέον και μετά απ’ αυτήν την νίκη η Ένωση κοιτάει το επόμενο παιχνίδι που έχει στην έδρα της, απέναντι στον Αερωπό Έδεσσας στο ΟΑΚΑ, με στόχο να πετύχει το απόλυτο νικών μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, ενόψει των πλέι οφ.