26.3
18:26

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΕΚ μέχρι και την πρώτη παράταση

Η Βασίλισσα κράτησε χαρακτήρα μέχρι και την πρώτη παράταση, στη δεύτερη όμως παρέδωσε τα όπλα και με τον Παναθηναϊκό να «εκτελεί» από τα 6.75 (6/6 τρίποντα) ηττήθηκε με το πλασματικό 106-87 και τους διαιτητές να «σπρώχνουν» τους πράσινους μέχρι και την τελευταία στιγμή.

Με τον Ούκιτς να κάνει το 2-0 ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, με τον Μπουρούση να καρφώνει ως απάντηση για το 2-2. Στο 2’ ο Μαυροειδής νίκησε τον Μπουρούση και έκανε το 6-2, όμως ο Μπουρούσης με ένα σερί 4-0 και δύο καρφώματα ισοφάρισε σε 6-6. Ο ίδιος που φαινόταν ανίκητος κάτω από το καλάθι της ΑΕΚ εβαλε το ΠΑΟ μπροστά με 8-6, όμως ο Ούκιτς απάντησε για το 8-8 στο 4’. Στο 5’ ο Μαυροειδής κάτω από το καλάθι έκανε το 10-8 και ο Νιούλεϊ έκανε φάουλ στον Φελντέιν, ο οποίος μάλιστα πέτυχε το 10-10. Ο Νιούλεϊ στο 6’ με τρίποντο έγραψε το 13-11 και ο Ούκιτς το 15-11. Στο 8’ ο Ούκιτς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε 20-15 και ο Μαυροειδής  σημείωσε το 22-17. Ο Σάκοτα με 2/2 βολές έγραψε το 24-18 και ο Σίνγκλετον στην εκπνοή της περιόδου έγραψε το 24-23 με τρίποντο στην αντεπίθεση.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το σερί του, κάνοντας ο Τζέιμς το 7-0 και το 25-24 για τον ΠΑΟ, με τον Ελόνου να κερδίζει καλάθι και φάουλ για το 27-25 στο 11’. Ο Γκάμπριελ με τρίποντο πέτυχε το 30-27 για τον ΠΑΟ και ο Ελόνου με κάρφωμα μείωσε σε 29-30.Στο 13’ ο Ντίξον κέρδισε φάουλ και τρεις βολές και πέτυχε το 33-32 και οι Τζέιμς και Ελόνου μοιράζοντας θέαμα κάρφωσαν για το 35-35 στο 15’. Ο Σάκοτα στο 16’ με ατομική προσπάθεια έκανε το 38-35 και ο Λαρεντζάκης συμπλήρωσε ακόμα δύο για το 40-35. Σε μία φάση για τα highligts, ο Ελόνου έκοψε με τάπα τον Παππά, ο Λαρεντζάκης του μοίρασε στην αντεπίθεση και με απίστευτο κάρφωμα διέλυσε τον Παππά που προσπάθησε να τον κόψει για το 42-35. Ο Φελντέιν στο 18’ έκανε το 42-39 και ο Ρίβερς μείωσε σε 42-41 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο.

Ο Παππάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο για το 43-41, με τον Μαυροκεφαλίδη να απαντά για το 44-43. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για τον ΠΑΟ σε 46-44 και συνέχισε να σκοράρει για το 48-44, ενώ ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 51-44 στο 23’. Ο Μαυροειδής με κερδισμένο καλάθι και φάουλ μείωσε σε 47-51 και ο Λουκάς με τρίποντο έκανε το 50-51. Στο 25’ Ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές έκανε το 52-53 και στο 27’  το 54-53 βάζοντας ξανά τη Βασίλισσα μπροστά. Η ΑΕΚ έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα, πίεσε ψηλά και στο 27’ ο Μαυροειδής ανέβασε τη διαφορά σε 56-53. Ο Μπουρούσης ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 56-56, με τον Ελόνου να κάνει το 58-56 στο 29’. Ο Ούκιτς με τρίποντο έκανε το 61-56 και ο Ελόνου με τάπα έκοψε τον Σίνγκλετον.  Ο Σάκοτα με ½ έκανε το 62-57, σκορ δεκαλέπτου.

Μια ανάσα από την ΑΕΚ βρέθηκε ο ΠΑΟ με σουτ του Μπουρούση, ο οποίος εκανε το 62-61 στο 32’. Ο Σάκοτα έκανε το 64-61 και ο Φελντέιν με τρίποντο ισοφάρισε σε 64-64 στο 34’. Η Βασίλισσα έδειχνε αρκετά αγχωμένη με αποτέλεσμα να πέσει σε αρκετά λάθη, με τον Μανωλόπουλο να πηγαίνε ι σε τάιμ άουτ, 5μιση λεπτά πριν το τέλος. Ο Λουκάς ισοφάρισε σε 66-66 και ο Λουκάς έκανε το 68-68 στο 36’. Ο Φελντέιν στο 37’ ανέβασε τη διαφορά σε 72-68 και ο Νιούλεϊ με τρίποντο μείωσε σε 71-74. Ο ΜακΓκραθ στο 39’ με τρίποντο έκανε το 74-75 και 59’’ πριν το τέλος εκτέλεσε για το 77-76. Ο Ρίβερς με ½ ισοφάρισε για το 77-77, ο ΜακΓκραθ αστόχισε στην επόμενη επίθεση  και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο Τζέιμς πέτυχε το 79-77 και ο Σίνγκλετον, μετά από φάουλ του Σάκοτα το 80-77 με ½. Ο Λουκάς με 2/2 μείωσε σε 79-80 και ο Μπουρούσης μς 2/2 έκανε το 82-79, με ένα ανύπαρκτο φάουλ που του δόθηκε μετά από τάπα του Μαυροειδή. Ο ΜακΓκραθ με τρίποντο έκανε το 83-82, ο Μαυροειδής με ½ βολές το 84-82 και ο Καλάθης 6’’ πριν το τέλος ισοφάρισε για το 84-84.

Ο Παππάς με τρίποντο στο ξεκίνημα της 2ης παράτασης έκανε το 87-84 και ο Ρίβερς με καλάθι και φάουλ το 90-84. Ο Σίνγκλετον ανενόχλητος κάρφωσε για το 92-84, με τους Λουκά και Ούκιτς να μην μπορούν να σκοράρουν. Ο Παναθηναϊκός με 6/6 τρίποντα δεν άφησε περιθώρια στην Ένωση, η οποία ηττήθηκε με 106-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 62-57, 77-77, 84-84 (1η παρ.), 87-106 (2η παρ.)

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Oύκιτς 12 (2), Λαρεντζάκης 5, Νιούλεϊ 6, Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), ΜακΓράθ 9 (3), Ελόνου 11, Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3), Φελντέιν 10 (1), Μπουρούσης 18, Σίνγκλετον 22 (3), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9, Γκάμπριελ.