25.3
18:56

Με Πανελλήνιο στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Ο Πανελλήνιος έκαμψε την αντίσταση της ΧΑΝΘ στο Final 4 της Κοζάνης και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή τον ΠΑΟΚ.

Ο Πανελλήνιος πήρε το δεύτερο “εισιτήριο” για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας της Κοζάνης στο χάντμπολ ανδρών, αφού επικράτησε με 27-23 της ΧΑΝΘ.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα πήραν προβάδισμα από νωρίς με 9-4, ενώ αύξησε τη διαφορά ακόμα και στο 13-6, μέχρι να μειώσουν οι Θεσσαλονικείς σε 14-10 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Οι τύποις γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αργυρίου σε 11-14, αλλά οι “Ολυμπιονίκες” αύξησαν ξανά την απόσταση στα έξι τέρματα κι έκτοτε έκαναν συντήρηση.

Στο 2ο ημίχρονο ο προπονητής του Πανελληνίου, Γιώργος Ζαραβίνας, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Η ΧΑΝΘ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει και μάλιστα σκόραρε και με τον τερματοφύλακά της από τη μία εστία στην άλλη.

Ο Πανελλήνιος θα διεκδικήσει την Κυριακή το τέταρτο τρόπαιό του στον θεσμό, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, που νωρίτερα είχε κάμψει στην παράταση την αντίσταση του Φίλιππου Βέροιας.

Πηγή: sport24.gr