20.3
17:16

Μάγκες με τα όλα τους!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ επικράτησε με 35-30 στο ντέρμπι με τον Δούκα, πραγματοποιώντας μια απ’ τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της, μπαίνοντας δυνατά στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Κορυφαίοι οι Παναγιώτης και Χρήστος Νικολαΐδης, Μάλικ Χόγκας, Γιώργος Πέρρος και Θάνος Συγγάρης ενώ και οι υπόλοιποι κυμάνθηκαν σε υψηλές αποδόσεις.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που κράτησε δυο μέρες, η Ένωση μπορεί να μην είχε ξεκινήσει καλά το παίχνιδι λόγω της ολισθηρότητας του γηπέδου, που φάνηκε να την επηρέασε περισσότερο σε σχέση με την ομάδα του Δούκα που επικράτησε με 4-8 έως την διακοπή του αγώνα.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε πολύ πιο δυνατά σήμερα με αποτέλεσμα να αντιστρέψει το αρνητικό του σκορ και να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου, με 14-12 απέναντι στα Εκπαιδευτήρια Δούκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση συνέχισε το δυναμικό της ξεκίνημα και μεγάλωσε την διαφορά στα έξι γκολ με σκορ 20-14. Ο Δούκας προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 21-16.

Όμως, η Ένωση σήμερα ήταν ασταμάτητη, κάνοντας όλοι οι παίκτες της μια μεγάλη εμφάνιση και έδειχναν ότι δύσκολα θα χάσουν το συγκεκριμένο ματς.  Οι μάγκες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν κι’ άλλο τον δείκτη του σκορ, έχοντας πάντα τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 35-30, κάνοντας μια απ’ τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, εγκαινιάζοντας παράλληλα και το νέο της γήπεδο στο ΟΑΚΑ, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης». Η ομάδα του Κώστα Τούτση με αυτήν την νίκη στο ντέρμπι με τον Δούκα, μπαίνει δυνατά στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Άξιο αναφοράς το βροντερό παρών και χθες και σήμερα απ’ τον κόσμο της Ένωσης, που δημιούργησε πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ και «έφτιαξαν» σε ψυχολογία τους “κιτρινόμαυρους” για να πάρουν την νίκη.