11.3
15:40

Με σβηστές μηχανές οι μάγκες!

Η ΑΕΚ με σβηστές μηχανές επικράτησε με … τον Φοίβο Συκεών στο κλειστό του Καματερού για την 18η αγωνιστική της HandballPremier. Πολύ καλή όλη η ομάδα που έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε στα πρώτα δέκα λεπτά να προηγείται με 6-1 απέναντι στον Φοίβο Συκεών. Όσο περνούσε η ώρα, οι μάγκες κατάφερναν να αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να μην μπορούν να αντισταθούν στο παιχνίδι της Ένωσης, όμως μετά από κάποια λάθη των αθλητών του Κώστα Τούτση προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στα 4 γκολ με σκορ 13-9. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο «Δικέφαλος» κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-10 και με την διαφορά στο +5 υπέρ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φοίβος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αλλά λόγω έλλειψης ποιότητας δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί. Η ΑΕΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήρε την κατάσταση στα χέρια της, ανέβασε την απόδοση της και τους ρυθμούς της, πηγαίνοντας την διαφορά στο +7 με σκορ 20-14.

Στην συνέχεια η Ένωση έδειχνε να μην μπορεί να απειληθεί σε καμία περίπτωση απ’ τον Φοίβο, κρατώντας με άνεση την υπέρ της διαφορά στο σκορ, όπου αρκετές φορές την μεγάλωσε μέχρι και στα δέκα γκολ. Στα τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού ο Φοίβο ανέβασε την απόδοση του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει στο σκορ τους μάγκες, παρά μόνο να μειώσει στα έξι γκολ με σκορ 26-20. Το τελικό σκορ το δημιούργησε ο Άντρεγιτς κάνοντας το 27-20.

Πλέον η Ένωση μετά την νίκη επί του Φοίβου επικεντρώνεται στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Δούκα, με την ελπίδα όλων να είναι έτοιμο το νέο γήπεδο της ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ στην αίθουσα « Γ. Κασιμάτης».