04.3
17:36

«Σίφουνας» η ΑΕΚ στην Πυλαία!

Οι μάγκες επικράτησαν με 27-35 της ΑΕΣΧ Πυλαίας, παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό μέσα στην Θεσσαλονίκη, παραμένοντας πάντα μέσα στον στόχο της 4αδας του βαθμολογικού πίνακα. Πολύ καλή εμφάνιση απ’ όλη την ομάδα, κορυφαίος ο Χρήστος Νικολαΐδης και ο Γιώργος Πέρρος.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να αποκτήσει από πολύ νωρίς μια διαφορά με σκορ 2-5. Η Πυλαία προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς να το καταφέρνει με τους μάγκες να μεγαλώνουν κι’ άλλο την διαφορά πηγαίνοντας την στο +8.

Όμως, λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Ένωση χαλάρωσε με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να ξυπνήσουν και να μειώσουν σε 9-14, ρίχνοντας την διαφορά στο +5 και πηγαίνοντας έτσι στο ημίχρονο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Τούτση μπήκε αρκετά νωθρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δώσει δικαιώματα στην Πυλαία για να μειώσει κάνοντας το 13-16. Βέβαια, ποτέ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα η ΑΕΚ, ότι θα της γύρναγε το παιχνίδι οι Θεσσαλονίκεις, απλά μείωσαν στα τρία γκολ διαφορά.

Μετά τις ανάλογες φωνές του προπονητή της ΑΕΚ, γι’ αυτήν την χαλαρότητα, είχε ως αποτέλεσμα η συνέχεια να βαφτεί «κιτρινόμαυρη», με τους μάγκες να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 19-25 και στο +6 την διαφορά.

Η Πυλαία προσπάθησε να μειώσει αλλά δεν κράτησε για πολύ, ο «Δικέφαλος» πήρε ξανά μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι, με την οποία πήγε μέχρι το τέλος του αγώνα, καταφέρνοντας να φύγει με το διπλό απ’ την Θεσσαλονίκη, με σκορ 27-35.

Πολύ καλή εμφάνιση απ’ τους παίκτες του Κώστα Τούτση, με κορυφαίους τους Χρήστο Νικολαΐδη, Γιώργο Πέρρο και Ντούσαν Άντρεγιτς.