18.2
17:39

«Αυτοκτονία» για τους μάγκες

Ο «Δικέφαλος» γνώρισε την ήττα με 23-27 απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, παρότι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα βρισκόντουσαν σε θέση οδηγού. Αυτοκτόνησαν οι «κιτρινόμαυροι» στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και με δικά τους λάθη, δέχτηκαν τρία συνεχόμενα γκολ.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από πολύ νωρίς του παιχνιδιού, αλλά κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση κάνοντας στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού, το 4-3.

Στην συνέχεια η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και παρότι δυο φορές ο Φίλιππος Βέροιας, ισοφάρισε στο παιχνίδι, ποτέ δεν πήρε προβάδισμα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Κώστα Τούτση, να διατηρούσε το υπέρ της προβάδισμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου βρισκόταν να κερδίζει με τέσσερα γκολ διαφορά (12-8), όμως τελικά σκορ ημιχρόνου ήταν το 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας ανέβασε κατά πολύ την απόδοση του και σε συνδυασμό κάποια αμυντικά λάθη της ΑΕΚ, έφεραν τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χέρι-χέρι στο σκορ (18-18).

Μετά από πολύ ώρα ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα, κάνοντας το 19-20, αλλά κατάφερε με τον Βαμβακά να ισοφαρίσει και να μην αφήσει την ομάδα της Βέροιας να ξεφύγει. Όμως, ο Φίλιππος κατάφερε και πήρε προβάδισμα τριών γκολ, έπειτα από ανόητα λάθη της Ένωσης στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην συγχωρήσουν στις αντεπιθέσεις τους, κάνοντας το 21-25.

Οι μάγκες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν έπειτα απ’ αυτήν την εξέλιξη και ηττήθηκαν απ’ τον Φίλιππο Βέροιας με 23-27, σε ένα παιχνίδι που καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ και σε θέση οδηγού, αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν και «αυτοκτόνησαν» χάνοντας πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια.