12.2
15:27

“Εξάποντο” παραμονής για Κέρκυρα, 1-0 το Λεβαδειακό

Η Κέρκυρα νίκησε με 1-0 τον καλύτερο Λεβαδειακό με τον Γιάννη Χριστόπουλο στην τεχνική ηγεσία – χάρη στο γκολ του Ματιέ Γκομές – κι εδραιώνεται όλο και πιο ισχυρά στη Super League. Παραμένουν σε μπελάδες οι Βοιωτοί.

Στην Κέρκυρα, για την 20ή αγωνιστική της Super League, η τοπική ομάδα κατάφερε και νίκησε τον Λεβαδειακό με 1-0 με το γκολ που πέτυχε ο Ματιέ Γκομές.

Σημαντική νίκη για τη νησιωτική ομάδα, καθώς αύξησε τη διαφορά ασφαλείας της από τη ζώνη υποβιβασμού και συνεχίζει να ορίζει τη μοίρα της και με καλύτερες πιθανότητες.

Οι Βοιωτοί παραμένουν σε μπελάδες. Προς το παρόν είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού, ενώ εκκρεμεί και η αναμέτρηση της Δευτέρας, στο “Καυτανζόγλειο”, εκεί όπου ο Ηρακλής υποδέχεται την ΑΕΚ.

Γκομές παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Μάντζιος έβγαλε ωραία πάσα στον Γιουσούφ, ο Αφρικανός εμποδίστηκε από τον Σπίνουλα και ο Κουτζαβασίλης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό, ο Ουόν νίκησε στον αέρα τον Νίκιτς, ο Σέρβος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Στο 19′, ο Λεβαδειακός έχασε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κουτζαβασίλης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μάντζιο, στον οποίον η μπάλα έφθασε ύστερα από ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Καραμπουέ και Γιουσούφ.

Ξανά κοντά στο γκολ οι Βοιωτοί, τρία λεπτά αργότερα. Στο 22ο λεπτό ο Τόνι Σίλβα βγήκε από τα δεξιά, σε τετ-α-τετ με τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας αρνήθηκε εκ νέου την παραβίαση της εστίας του.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, ο Ντιμιτρόβσκι έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν, αλλά μπλόκαρε ο Ναμάσκο.

Στο 34ο λεπτό ήρθε το γκολ για τη νησιωτική ομάδα. Ο Ζορμπάς έβγαλε στον Επστάιν στην αριστερή πλευρά, αυτός γύρισε στον Γκομές – Κουλιμπαλί και Ουόν μάρκαραν, αλλά εξ’ αποστάσεως – ο Γάλλος έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ναμάσκο, ο οποίος κι αυτός δεν αντέδρασε κατά το βέλτιστο τρόπο.