28.1
18:16

Έχασαν στο τέλος οι μάγκες…

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει τον ΔΙΚΕΑ εκτός έδρας, γνωρίζοντας την ήττα με 26-23, παρότι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού βρισκόταν μπροστά στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα της Νέας Ιωνίας κατάφερε και το γύρισε. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους μάγκες, που προβληματίζει έντονα η αγωνιστική κοιλιά που έχουν υποστεί.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς, κατάφερε να πάρει μια διαφορά δυο γκολ με σκορ 3-5. Στην συνέχεια ο ΔΙΚΕΑΣ κατάφερε να φέρει σχεδόν γρήγορα, το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 5-5.

Η Ένωση αντέδρασε και ξανά πήρε διαφορά, αλλά αυτήν την φορά στα τρια γκολ, κάνοντας το σκορ 6-9. Κατάφερε για λίγα λεπτά να πάει το παιχνίδι στα τέσσερα γκολ, αλλά ο ΔΙΚΕΑΣ μείωσε σχετικά γρήγορα και έριξε την διαφορά αρχικά στα τρία γκολ και έπειτα στα δυο με σκορ 8-10.

Οι μάγκες ενώ έδειχναν ότι βρισκόντουσαν σε πολύ καλή μέρα, απ ‘ εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου υπέστησαν μια καθίζηση, με αποτέλεσμα ο ΔΙΚΕΑΣ να φτάσει το παιχνίδι στο πόντο και να πάνε με σκορ ημιχρόνου με το 11-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΔΙΚΕΑΣ μπήκε πιο δυνατά και έφερε πολύ γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα με σκορ 14-13. Η Ένωση όμως ήταν ψύχραιμη και κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι τούμπα, παίρνοντας προβάδισμα και πάλι με δυο γκολ, με σκορ 17-19.

Ο ΔΙΚΕΑΣ κατάφερε και ισοφάρισε για ακόμα μια φορά με σκορ 22-22, αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει με την ομάδα των ΙΕΚ Ξυνή, να καταφέρνει και να παίρνει διαφορά τριών γκολ, πηγαίνοντας το σκορ στο 25-22.

Ο «Δικέφαλος» δεν κατάφερε να αντιδράσει, γι’ αυτό και έχασε με 26-23 μέσα στη Νέα Ιωνία, ένα αποτέλεσμα που την αδικεί αφού καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να επικρατήσει.