21.1
16:08

Προβληματική άμυνα και ήττα για τους μάγκες

Κώστας Κοσικίδης

Οι μάγκες ηττήθηκαν με 23-20 εντός έδρας απ’ τον Διομήδη Άργους, προβληματίζοντας έντονα η αμυντική λειτουργία της ομάδας. Παράπονα απ’ την διαιτησία έχουν οι «κιτρινόμαυροι».

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι απέναντι στον Διομήδη Άργους και βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 0-2. Ο Γιώργος Πέρρος με δυο δικά του γκολ και ένα του Βαμβακά κατάφεραν να κάνουν το 3-2 για την Ένωση και να την περάσουν μπροστά στο σκορ.

Όμως η προβληματική άμυνα της ΑΕΚ, έκανε τον Διομήδη να αποκτήσει μια διαφορά τριών γκολ (3-6). Οι μάγκες προσπάθησαν, να μειώσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού ο Διομήδης κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά απ’ την Ένωση, εννιά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πηγαίνοντας την στα έξι γκολ με σκορ 5-11.

Ο Κώστας Τούτσης πήρε τάιμ αουτ, ώστε να αντιδράσει στην πίεση της ομάδας του Άργους, με αποτέλεσμα να μειώσει στα τέσσερα γκολ την διαφορά με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 9-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα, να μην αργήσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 15-15. Μάλιστα η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με τον Νικολαΐδη κάνοντας το 16-15, αλλά κάπου εκεί ο Διομήδης αφυπνίστηκε και έκανε ένα σερί 3-0 πηγαίνοντας το σκορ στο 16-19.

Η Ένωση κατάφερε να φέρει πάλι το παιχνίδι στο γκολ με σκορ 18-19, αλλά ο Διομήδης κατάφερε να ξανά πάρει διαφορά κάνοντας το 18-22 πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Όπως ήταν λογικό ο «Δικέφαλος» δύσκολα θα μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να ηττηθεί  με 20-23.

Η ΑΕΚ γνώρισε για ακόμα ένα παιχνίδι μέσα στο Καματερό, την ήττα με 23-20 έχοντας μια προβληματική εικόνα κυρίως στην αμυντική της λειτουργία. Πλέον κοιτάει το επόμενο παιχνίδι που είναι με τον ΔΙΚΕΑ στο κλειστό της Νέας Ιωνίας την επόμενη εβδομάδα.