21.1
16:43

Εύκολα και… ανώδυνα

Παρά τις βασικές απουσίες της, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ και επικράτησε με 88 -69. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με πολυβόλο Ούκιτς! Εκπληκτική εμφάνιση από τον Τσαλμπούρη, πολύ καλοί οι Ντίξον και Λαρεντζάκης.

Χωρίς δυσκολίες για τη Βασίλισσα, ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ, με τον Λαρεντζάκη να ανοίγει το σκορ για το 2-0. Στο 2΄ο Ελόνου με κερδισμένο φάουλ και κάρφωμα μετά από ασίστ του Ούκιτς, έγραψε το 6-2, ο Γουίλιαμς στο 3’ έκανε το 8-3 και ο Ούκιτες με δύο σερί τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο 14-5. Ο Μιλόσεβιτς στο 6’ με 2/2 βολές σημείωσε το 16-5 και ο Γουίλιαμς με κάρφωμα μετά από κλέψιμο και ασίστ του Λαρεντζάκη, έγραψε το 18-5. Ο Ούκιτς όπλισε ξανά στο 7’ και με τρίτο εύστοχο τρίποντο έκανε το 21-5, με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 21-10 με 3/3 βολές του Καλινόσκι στο 8’. Ο Γουίλιαμς με 2/2 ανέβασε εκ νέου τη διαφορά για το 23-10 και ο Ντίξον με τρίποντο έκανε το 26-10. Το 30-14 έκανα ο Καλινόσκι, σκορ πρώτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ στον Κόμπινς από τον Τσαλμπούρη, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με τον Απόλλωνα να κάνει το 30-17. Με τον ίδιο τρόπο, αυτή τη φορά με φάουλ του Χαριτόπουλου, ο Ρούσελ έκανε το 30-20, ενώ ο Ντίξον ευστόχησε σε τρίποντο για το 33-20 στο 12’. Ο Ούκιτς στην επόμενη επίθεση πέτυχε νέο τρίποντο για το 36-20, με την Ένωση να χάνει δύο σερί επιθέσεις λόγω δικών της λαθών.  Στο 14’ ο Τσαλμπούρης έκλεψε τη μπάλα από τον Τσιάρα και κάρφωσε εκπληκτικά για το 38-22, με τον Ντίξον να κάνει το 40-22 στην επόμενη φάση. Ο Τσιάρας στο 15’ με τρίποντο μείωσε σε 40-27 και ο Λαρεντζάκης από ασίστ του Γουίλιαμς έκανε το 42-27. Στο 17’ ο Λαρεντζάκης παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκλεψε τη μπάλα και ο Μιλόσεβιτς μοίρασε στον Ούκιτς για το 44-29. Στο 18’  Γουίλιαμς και Λαρεντζάκης πέτυχαν τρίποντα για το 50-31, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι στο 50-33.

Με δύο εύστοχες βολές του Ελόνου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για το 52-33, με τον ίδιο να κερδίζει το καλάθι και φάουλ στο 21’για το 54-33. Ο Αμερικανονιγηριανός πέτυχε το 56-36 και ο Λαρεντζάκης το 58-38 σε ένα δεκάλεπτο με πολύ γρήγορο ρυθμό. Στο 25’ η ΑΕΚ αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με αρκετές αστοχίες και κάποια λάθη, με αποτέλεσμα ο Απόλλων αν μειώσει με τον Κόμπινς σε 58-41. Ο Τσαλμπούρης σημείωσε το 60-41 και ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολές το 62-43 στο 27’. Ο Βεργίνης στο ίδιο λεπτό κέρδισε το καλάθι και φάουλ από τον Τσαλμπούρη για το 62-47 και ο Γουίλιαμς πέτυχε το 64-47.Στο 29’ ο ΜακΓκραθ μοίρασε στον Τσάμπι, ο οποίος κάρφωσε για το 66-47, και οι Βεργίνης και Ντίξον με διαδοχικά τρίποντα έγραψαν το 69-50 του δεκαλέπτου.

Ο Βεργίνης με τρίποντο στο 31’ μείωσε για τον Απόλλωνα σε 69-53, με τον Ντίξον στη συνέχεια να μοιράζει στον Τσαλμπούρη για ένα φόλοου κάρφωμα για το 71-53. Στο 34’ ο Μαστρογιαννόπουλος πέτυχε τρίποντο για το 71-59 και ο Ούκιτς με 2/2 βολές και ένα σουτ έκανε το 75-59. Στο 38’ ο Τσαλμπούρης με τρίποντο έγραψε το 78-60 και ο Λαρεντζάκης με τον ίδιο τρόπο το 81-60.  Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 88-69 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και πλέον θα προετοιμαστεί για την αναμέτρηση της Τετάρτης κόντρα στη Ζιελόνα Γκόρα στις 19:00 το απόγευμα.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 18 (5 ασίστ), ΜακΓκραθ 4, Ελονού 9 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 5 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Χαριτόπουλος, Ντίξον 13, Λαρεντζάκης12 (4 ασίστ), Σκουλίδας 3, Γουίλιαμς 9 (3 ασίστ), Τσαλμπούρης 15.

Απόλλων Π. (Σκουρτόπουλος): Κόμπινς 9 (5 ριμπ.), Χίκι 4, Νιφόρας, Βεργίνης 15, Ντούβνιακ, Σλαφτσάκης, Ράσελ 10, Μαστρογιαννόπουλος 7 (5 ριμπ.), Κουζέλογλου 7 (4 ριμπ.), Μπαζίνας 2, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 12.

Τα δεκάλεπτα:  30-14, 50-33, 69-50, 88-69