21.12
18:50

Στα μεγάλα ματς, πληρώνει τα «κενά» της

Η Βασίλισσα γνώρισε την ήττα με 82-68, απ’ την Μπεσίκτας, δείχνοντας το μεγάλο κενό που έχει στην θέση «5», αλλά και το γεγονός ότι οι «ηγέτες» της στα προηγούμενα ματς, δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν γνωρίζοντας τις ήττες στα ντέρμπι. Γίγαντας Μιλόσεβιτς, πάλευε μόνος του μέσα στο παρκέ.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η Μπεσίκτας να πάρει από πολύ νωρίς την διαφορά με σκορ 10-2. Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς έδειχνε να μην μπορεί, να δημιουργήσει τις κατάλληλες περγαμηνές στην επίθεση, με τους Τούρκους να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και να μεγαλώνουν την διαφορά απ’ τους «κιτρινόμαυρους», πηγαίνοντας στο τέλος της πρώτης περιόδου στο 28-11.

Στην δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα, συνέχισε ένα σερί απ’ το πρώτο δεκάλεπτο 20-2, αλλά δεν κράτησε για πολύ ώρα. Οι Τούρκοι ανέβασαν ρυθμό με την Ένωση απ’ εκεί και έπειτα να μην μπορεί να πλησιάσει τους Τούρκους, συνεχίζοντας το κακό της παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, όπως δηλαδή ξεκίνησε τον αγώνα. Η Μπεσίκτας όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε κι’ άλλο την διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το 42-27 και στο +15 απ’ την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς, προσπάθησε να ανακάμψει και το πέτυχε σε μικρό βαθμό, καθώς ποτέ δεν πλησίασε απειλητικά την Τούρκικη ομάδα. Η Μπεσίκτας διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στα τελευταία τρία λεπτά κατάφερε να πάρει πάλι το προβάδισμα που είχε αποκτήσει απ’ το πρώτο ημίχρονο, με την τρίτη περίοδο να λήγει 57-41.

Με το παιχνίδι να φαίνεται χαμένο στην τέταρτη περίοδο, η Βασίλισσα προσπάθησε να ρίξει όσο περισσότερο μπορεί την διαφορά, χωρίς όμως να το καταφέρει. Συγκεκριμένα, ο Στρόμπερι με κάποια τρίποντα σουτ του, δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς, να ελπίσει ότι μπορεί να κατεβάσει την διαφορά.

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 82-68, χωρίς να απειλήσει σε καμία στιγμή του παιχνιδιού την Μπεσίκτας και γνώρισε την τέταρτη ήττα της, στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 28-11, 42-27, 57-41, 82-68

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Γκιουλέρ 4, Κλαρκ 13, Εντγκέ 1, Βεϊσέλογλου, Στίματς 16 (7 ριμπ.), Τόμπσον 17 (4 ασίστ), Ρολ 5 (9 ασίστ), Σανλί 7, Στρόμπερι 11, Γουίμς 8.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (4 ασίστ), Σάκοτα 11, Μιλόσεβιτς 15 (13 ριμπ.), Ντίξον 10, Λαρεντζάκης 2, Φόλκερ 3, Ιβάνοβιτς 8, Μαυροειδής 5 (4 ριμπ.), Γουίλιαμς 3.

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Μαέστρ (Γαλλία).