18.12
14:12

Δεν τα κατάφεραν οι μάγκες

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ ηττήθηκε απ’ τον ΠΑΟΚ εντός έδρας, με 22-24, παρότι το πάλεψε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά για ακόμα ένα κρίσιμο παιχνίδι οι διαιτητές δεν της επέτρεψαν να καταφέρει και να πάρει το καλύτερο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, παρότι προηγήθηκε απ΄ την αρχή του παιχνιδιού με 2-0 σκορ, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σχετικά γρήγορα. Στην συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να πάρουν το προβάδισμα στον αγώνα μέχρι και δυο γκολ διαφορά με σκορ 4-6.

Μετά από ένα τάιμ αουτ του Κώστα Τούτση, η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να αντιστρέψει το κατά της σκορ, και να καταφέρει να φέρει αρχικά το παιχνίδι στα ίσα και έπειτα να πάρει και το προβάδισμα. Μάλιστα, απέκτησε και μια διαφορά τριών γκολ, με 12-9 σκορ. Όμως, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των αθλητών της ΑΕΚ και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο -1 γκολ, με 12-11 σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά, εν αντιθέσει με την Ένωση, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν πολύ γρήγορα, αλλά να πάρουν και προβάδισμα. Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω απ’ την αρχή του παιχνιδιού, βρισκόταν κοντά στο σκορ και κυνηγούσε τον ΠΑΟΚ.

Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, οι παίκτες του Κώστα Τούτση έπαθαν «μπλάκ αουτ» με αποτέλεσμα, το 14-14 σκορ, να γίνει 16-21. Στην συνέχεια ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να ανακάμψει και στο 24ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει κάνοντας το 22-22.

Έπειτα το παιχνίδι έμεινε για αρκετά λεπτά ισόπαλο, αφού οι μονομαχίες μέσα στην σάλα απ’ τις δυο ομάδες, δεν επέτρεπαν να πάρει κάποια ομάδα το προβάδισμα του αγώνα.

Το τελικό σκορ γράφτηκε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 22-24, έπειτα από ένα δραματικό πεντάλεπτο. Η ΑΕΚ είχε πολλά παράπονα απ’ την διαιτησία σε όλο το παιχνίδι, αλλά ειδικότερα στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να αποσυντονιστεί και να χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πραγματοποιήσει την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα.